Video z napadené lodi: i když se dokáže ruská loď Ropucha statečně bránit, 10 námořním dronům nedokáže odolat nikdy

Potopení plavidla nemusí zabránit ani vehementní obrana, do níž osádka zapojí dokonce ruční zbraně, pakliže jde o opravdu mohutný koordinovaný útok.

Caesar Kunikov, loď třídy Ropucha i Zdroj fotografie: Luis Díaz-Bedia Asto / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Praxe již několikrát prokázala, že jsou vojenská plavidla pro námořní drony relativně snadným cílem, a pokud jich je navíc dostatečný počet a ještě útočí koordinovaně v noci, je obrana proti nim velice obtížná. I když samozřejmě lze takový dron zničit, v praxi je to mnohem složitější, než se může stát. Svědčí o tom i snaha o obranu ruské výsadkové lodě třídy Ropucha, která nakonec dronům podlehla, přičemž incident ukazuje video níže.

10 dronů je na jednu loď opravdu moc

Většina záběrů z potopení vojenských lodí pochází ze strany útočníků, a běžně jde o záznamy z kamer dronů (někdy námořních, jindy i leteckých). Ale video pod tímto článkem ukazuje jiný pohled, a to z paluby napadené ruské výsadkové lodi třídy Ropucha. Na tu zaútočilo hned 10 koordinovaných sebevražedných dronů Magura V5, uvádí MilIn, a nakonec se jim ji podařilo zničit, když jeden z dronů najel do zádě a plavidlo tak znehybnil. Další pak narazily do boků, a jeden z dronů vjel dokonce dovnitř otvorem, který předtím udělal jiný.

Rotační kanon AK-630 iZdroj fotografie: Indické námořnictvo / Creative Commons / GODL
Rotační kanon AK-630, který je běžně osazen na lodích třídy Ropucha

Osádka se podle záběrů snažila útoku bránit, k čemuž mají lodě třídy Ropucha buď 1 dělo ráže 76 mm, případně 2 děla ráže 57 mm, ale hlavně dvojici rotačních kanonů AK-630 ráže 30 mm, uvádí Military-History. Na záběrech je vidět, jak směrem k útočícím dronům letí velké množství projektilů, z nichž jsou některé svítící; kadence AK-630 je až 5 000 ran za minutu. Bránící lodi se údajně podařilo 4 útočící drony zničit, ale na její záchranu to nestačilo.

Osádka použila i kulomety a útočné pušky

Výzbroj výsadkové lodi Ropucha není evidentně proti takovému útoku dostatečná (na druhou stranu je fér přiznat, že to dnes nejspíše není skoro žádná). Video ukazuje, že posádka proti dronům používala i ruční zbraně, jasně je vidět voják střílející kulometem PKM. Jde o zbraň používající munici ráže 7,62 mm, která je schopná pálit kadencí až 650 ran za minutu, uvádí WeaponSystems, kdežto účinný dosah má 500 metrů. Další vojáci na palubě se nejspíše s drony pokoušeli bojovat útočnými puškami, pravděpodobně AK-74 ráže 5,45 mm.

Francouzsko-britský dron MMCM

Námořní dron Magura V5 je skvělý ukrajinský počin a další krok k úplnému ovládnutí Černého moře, Rusové už nejspíše nevyplují

Teoreticky by neměl dron Magura V5, který je 5,5 metrů dlouhý a max. rychlost má 78 km/h, jak uvádí NavyRecognition, představovat tak složitý cíl, neboť je vyroben ze sklolaminátu, takže ho není obtížné prostřelit. Ovšem na vodní hladině v nočních hodinách nejspíše téměř není vidět, a proto je obrana proti němu tak obtížná. Jeho nálož těžká 320 kg, ač některé zdroje uvádí 250 kilogramů, k poškození i relativně veliké lodi více než stačí.

Obrana lodi třídy Ropucha proti dronům Magura V5

Jak se může loď nejlépe bránit proti námořním dronům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články