Ani „inovativní“ maskovací kokony ruské vojáky nespasily. Z dronu je šlo rozpoznat, neboť zapomněli na zásady maskování

Všudypřítomné drony znemožňují vojákům zasazovat překvapivé údery, což některé vede i k poměrně nevšedním, někdy až bizarním improvizacím.

Maskovací kokony ruských vojáků i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Milityrnyj)
                   

Vojáci se na dnešním moderním bojišti denně potýkají s rizikem, že si jich všimne nějaký průzkumný dron, který na ně navede palbu dělostřelectva či raketometů, případně kamikadze dron. Vzhledem k neustále přítomným „očím“ na obloze také nelze připravit nějakou utajenou akci, neboť o ní nepřítel většinou ví hned od začátku a může vojáky náležitě přivítat. Ti se proto snaží před objevením co nejlépe chránit, a to většinou tradičními způsoby. Hlavně z Ukrajiny ale přichází čas od času i poměrně smělé improvizace, v nichž excelují Rusové. O jedné z takových informoval dobrovolník STERNENKO na svém Telegramu a video je vidět níže,

„Kokony“ jako způsob splynutí s přírodou

Tradičním způsobem maskování pěšáků je využití maskovacích uniforem, i když ty je rozhodně nedokáží skrýt úplně. S něčím novým přišly dle portálu MilIn některé ruské jednotky, které si vytvořily jakési kokony, pod nimiž se pokoušely plížit k ukrajinským pozicím. Ukázalo se však, že byla jejich snaha naprosto marná, protože ačkoliv byly pokryté maskovací sítí a vegetací, z dronu je šlo dobře vidět. Navíc asi vojáci zapomněli, že jak se i s kokonem pohybují (patrně po čtyřech), mění pozici, a tím se mění i charakter terénu a maskování tak nefunguje.

Ruský voják v maskovacím kokonu zachycený dronem iZdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Milityrnyj)
Ruský voják v maskovacím kokonu zachycený dronem

Onen kokon je pravděpodobně zhotovený z kovové konstrukce, k níž jsou přidělané plechy, případně kevlarová výplň, což by mohlo vojáky chránit i před palbou z ručních zbraní. To je sice fajn, ale taková konstrukce musí být v tom případě těžká, takže pohybovat se s ní musí být nesmírně obtížné. Smysl by ale teoreticky mohla mít v noci, pokud by byl její povrch pokrytý materiálem maskujícím tepelnou signaturu – v noci totiž drony i vojáci spoléhají na termovizní techniku a kokon by mohl při správném použití zamaskovat teplo lidského těla.

Stále lepší metody i možné zapojení AI

Kromě popsaného pokusu ale využívají vojáci ve válce na Ukrajině především klasickou kamufláž, tedy maskovací sítě, plachty (včetně těch maskujících teplo nebo radarové odrazy), vegetaci atd., jimiž pokrývají kromě sebe také tanky, děla a další techniku. Ke zmatení nepřítele pak využívají i různé makety, a to jak z překližky, tak nafukovací, aby se útoky zaměřily na falešné cíle. Zaznamenané jsou ale i sofistikované metody, např. když Rusové maskovali minomet pomocí zavírací okenice, o čemž jsme na ArmádnímZpravodaji psali.

Bombový útok na automobily

Houževnatí ukrajinští partyzáni znemožňují Rusům ovládnout oblasti a pomalu je ničí, jednou jich dokonce zemřelo 400 najednou

Vyvíjí se ale i metody, jak se s kamufláží vypořádat – drony mají běžně velmi kvalitní pozorovací přístroje s mnohonásobným optickým zoomem i kvalitní termovizí a obraz z nich je přenášen na velké obrazovky ve velitelských centrech, kde lze rozeznat i detaily. Ukrajinská armáda pak také pracuje na spojení kvalitní optiky dronů s umělou inteligencí, uvádí France24. Vyhodnocovat by měla zachycené záběry a rozeznávat na nich i maskovaná stanoviště a techniku, což by lidem značně ulehčilo práci a nejspíše by také bylo možné snížit jejich stavy.

Ruští vojáci pálící z děla, které je opatřené kamufláží z porostu (ta v tomto případě může do jisté míry fungovat, neboť nemění pozici)

Jaký je nejlepší způsob maskování ve válce na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články