Houževnatí ukrajinští partyzáni znemožňují Rusům ovládnout oblasti a pomalu je ničí, jednou jich dokonce zemřelo 400 najednou

Na okupovaných územích Ukrajiny žijí stále lidé, kteří bojují proti ruským okupantům a kolaborantům. A některé následky jsou vskutku ničivé.

Bombový útok na automobily i Zdroj fotografie: Jim Gordon / Creative Commons / CC BY
                   

Ruskou okupaci ukrajinských území mnozí z místních obyvatel nejenže nevítají, ale aktivně se zapojují do bojů proti nepřátelským vojákům. Někdy pouze pasivním odporem, třeba odmítáním ruských pasů a dalších opatření, jindy ovšem aktivně, a to i zabíjením ruských vojáků nebo kolaborantů z řad Ukrajinců. V podstatě to znamená, že se Rusové nemohou cítit bezpečně nikde na ukrajinském území, a odbojáři a partyzáni používají mnoho metod, jak je sprovodit ze světa. Mnohdy se to povede, ale v mnoha případech útoky naopak úspěšné nejsou.

Někdy partyzáni, jindy speciální síly

O působení odboje a partyzánských jednotek na okupovaných místech Ukrajiny jsou jen kusé informace, veřejnost se o nich většinou dozví, až když se jim nějaký útok vyvede. Na druhou stranu nemusí být některé akce partyzánské, ale mají je na svědomí ukrajinské speciální síly – jistě ale mezi sebou i spolupracují. Portál Defence-Blog uvedl, že je činnost odboje různá, od donášení otráveného jídla a ukládání výbušnin pod vozidla kolaborantů, až po poskytování zpravodajských informací o přítomnosti a umístění okupačních sil Ukrajině.

Během října údajně ruské úřady zaznamenaly 26 pokusů o otravu ruských vojáků, a v 5 případech to skončilo jejich smrtí. Asi nejznámějším případ je z armarivské letecké školy, kde v říjnu slavili absolventi. Na oslavu dostali dort a whisky, ale v obojím byl jed. Nikdo však nepodlehl, neboť se dárek zdál pilotům podezřelý; podle portálu Mirror byli navíc mezi oslavenci i vysocí letečtí vojenští důstojníci. FSB pak z pokusu o otravu obvinila rodáka z ukrajinského Melitopolu.

Vybuchující auta i „donášení“ s výsledky

Cílem nejenom partyzánských útoků se stávají také mnozí kolaboranti, vojenští důstojníci nebo členové tajných služeb, kteří jsou odstraňováni hlavně za pomoci bomb umístěných v automobilech. Jednou z posledních obětí je Michail Filiponěnko z Luhanské oblasti, kde dříve působil u vojenských jednotek separatistů a pracoval pro tamní správu. A proč „byl zmizen“? Portál CNN uvedl, že ho Ukrajina obvinila z organizování mučení zajatců a lidí vystupujících proti ruské okupaci. Ukrajinci přitom organizují podobné útoky na kolaboranty často.

Ruští vojáci s minometem 2S12 Sani

Ruské minomety už pálí severokorejské granáty Izdeliye 120-1, dodávky mají pokrýt až 50 % ruské roční produkce

Je také jasné, že mnozí odbojáři působící na okupovaných území dodávají informace o činnosti ruské armády, a právě díky nim se někdy daří přesně útočit na sklady, vojenské základny nebo dopravní infrastrukturu. Třeba při novoroční oslavě 2023 si Ukrajinci za pomoci M142 HIMARS vzali na mušku objekt, kde stovky ruských vojáků oslavovaly, a min. 400 jich tam zabili, uvedl IntelliNews. Věděli totiž přesně, kdy a kam mířit. Nelze pochybovat, že podobné útoky oslabují morálku Rusů a působí velké škody, ale válku sami o sobě Ukrajině vyhrát nemohou.

Útoku v Makijivce zabil stovky Rusů a spoustu dalších zranil

Nakolik významné mohou být útoky partyzánů proti ruským okupantům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články