Záběry, jak dokáže ukrajinský dron jediným granátem vyhodit do povětří ruské bojové vozidlo BMT-1. Zastavit se je pro něj osudné

NÁZOR: V podstatě všechny druhy dronů jsou pro vojenská vozidla smrtící, pakliže „to schytají“ do (ne)správného místa. Třeba RPG-7 pak odolá máloco.

Bojové vozidlo pěchoty BMP-1 i Zdroj fotografie: Uživatel Kalabaha1969 / Public Domain / CC BY-SA
                   

Ničení vojenské techniky za pomoci dronů je ve válce na Ukrajině naprosto běžnou praxí. Využívány jsou k tomu jak drony sebevražedné, tak stroje se schopností přesně svrhnout i těžkou mikropumu, která je často improvizovaně vyrobená. Takový zásah může znamenat totální zničení i silně obrněného vozidla, protože pancíř v horní části bývá většinou velice slabý. Pro obrněnou techniku jsou tak drony doslova postrachem (pochopitelně ne pro každou, třeba tanky mohou útok ustát, pakliže jim puma nevletí otevřeným poklopem dovnitř).

Střechu protitankový granát prorazí

Výše popsaný útok ukazuje například video pod tímto článkem. Podle Defence-Blog zachycuje útok 110. brigády územní obrany v oblasti Záporoží na ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-1. Na to dron svrhl improvizovanou pumu, a podle tvaru se nejspíše jednalo o upravenu hlavici z protitankového granátometu RPG-7. Taková může totiž prorazit pancíř o síle až 500 milimetrů RHAe, takže střecha BMP-1 pro ni nepředstavuje žádný problém.

iZdroj fotografie: Pxhere
Komerční dron

Tato vozidla byla zavedena do výzbroje již v polovině 60. let 20. století, a dnes zkrátka svými parametry neobstojí. ArmyRecognition upozorňuje, že vozidlo poskytuje ochranu pouze proti projektilům ráže 12,7 milimetrů, a protitankový projektil do něj tedy zcela bez problému prorazí. Na videu je ovšem k vidění obrovský výbuch, což není obvyklé. Je proto pravděpodobné, že byl prostor pro výsadek naložený nějakou municí, která po zásahu explodovala.

Útočit na stojící cíl je snazší

Svrhávat nějaké nálože z upravených dronů je většinou možné jenom na stacionární cíle; naopak v případě, že se vozidlo pohybuje, je zásah dost nepravděpodobný. To nicméně neplatí v případě, kdy je útočící dron vybaven naváděnu municí – příkladem může být známý turecký Bayraktar TB-2 s laserem naváděnými pumami nebo protitankovými střelami. Takové drony jsou ale větší a může je sestřelit protivzdušná obrana. Jejich ztráta je pak, na rozdíl od zničení upraveného komerčního dronu za pár korun, citlivá.

Voják s granátometem RPG-7

Video přímo z akce: ukrajinští vojáci útočí pomocí termobarických granátů z protitankového RPG-7 na ruskou opevněnou jednotku

Jiná je situace u dronů sebevražedných, a to včetně těch vyrobených improvizovaným způsobem. Na ukrajinské straně bývají často k vidění běžné komerční kvadrokoptéry vybavené nějakou hlavicí, například opět granátem z RPG-7. Dobře vycvičený operátor dronu je s takovým strojem dokonce schopný jedoucí vozidlo stíhat, a trefit pak často dokáže i nejzranitelnější místo – příkladem může být prostor motoru tanku se slabou ochranou.

Není granát z RPG-7 zbytečně cenný na takový cíl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články