Ruské minomety už pálí severokorejské granáty Izdeliye 120-1, dodávky mají pokrýt až 50 % ruské roční produkce

Severní Korea může Rusku pomoci vyřešit problém s nedostatkem dělostřelecké munice, výhodné to je pro obě země. Válku to však může značně prodloužit.

Ruští vojáci s minometem 2S12 Sani i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Mezi nejdůležitější zbraně války na Ukrajině patří dělostřelectvo, raketomety a minomety. Jejich palba slouží nejenom k podpoře vlastních útoků, ale rovněž dokáží i velmi účinně útok nepřítele zastavit. Znamená to ovšem velkou spotřebu munice, a aby mohlo „krupobití“ probíhat v plné síle, je třeba zajistit její dostatečnou produkci. Ani Rusko jí ovšem nedokáže vyrobit tolik, aby pokrylo své potřeby na 100 %, takže si zajistilo dodávky ze Severní Koreje. Ukrajinští vojáci již mají jasné důkazy, že protistrana používá těžké severokorejské minometné projektily.

Rusko označuje granáty jako Izdeliye 120-1

Aktuálně už má být jisté, že ruští dělostřelci využívají v Severní Koreji vyrobenou munici pro těžké minomety ráže 120 milimetrů. Portál MilIn spadající pod ukrajinské ministerstvo obrany uvedl, že to dokazují dokumenty o používání této munice, které ruští vojáci obdrželi i včetně pokynů k opravné palbě. Severokorejské granáty jsou v nich označované jako Izdeliye 120-1 a při výstřelu z minometu 2S12 Sani se mají svými vlastnostmi podobat sovětské munici OF-843B.

Minomet 2S12 je zbraň zavedená do výzbroje sovětské armády na začátku 80. let 20. století, a hlaveň ráže 120 milimetrů má hladký vývrt, uvádí portál WeaponSystems. To mu umožňuje pálit běžnou munici do vzdálenosti až 7,1 kilometrů s kadencí až 10 ran za minutu. Minomet obsahuje i speciální vozík, na němž ho lze přepravovat – jinak by ho museli nést alespoň 4 vojáci, jeho hmotnost je totiž 190,5 kilogramů. Jde o nebezpečnou zbraň hlavně pro pěchotu a měkké cíle, při dopadu se projektil rovnoměrně roztříští na mnoho střepin.

Zbrojovky se rozeběhly naplno

Kolik munice Rusko přesně ze Severní Koreje dostalo, není jasné – jihokorejské zpravodajské zdroje hovoří o více než tisícovce kontejnerů s vojenským vybavením, a o zhruba milionu dělostřeleckých a minometných granátů, případně raket do raketometů, jak upozornil web APNews. Severokorejské zbrojovky začaly munici produkovat na plný výkon, aby požadavky ruské armády uspokojily. Ta na Ukrajině podle expertů vypálila v roce 2022 asi 11 milionů granátů, ale ruské zbrojovky jich podle odhadů zvládnou příští rok vyrobit max. 2 miliony.

Zbrojní průmysl je v Severní Koreji jedním z mála dobře fungujících, země se jinak potýká s obrovskými ekonomickými problémy i nedostatkem potravin. A právě prodej zbraní a munice Rusku je jednou z mála příležitostí, jak může severokorejský režim získat peníze, suroviny nebo potraviny ze zahraničí. Munice nejspíše nebude nijak sofistikovaná a zřejmě pořád vychází ze sovětských standardů, snad s výjimkou balistických raket, ovšem i běžné granáty s nevelkou přesností jsou účinné, pokud jich mohou dělostřelci vypálit dostatečně velké množství.

https://youtu.be/reVw2R_lgfQ?si=49NXe93yHP_xNAXy
Střelba z minometu ráže 120 milimetrů 2S12 Sani

Jak moc může Severní Korea pomoci Rusku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články