Video: i když se vydá do útoku několik ruských tanků a nejmodernějších BVP, uspět nemusí, pakliže na ně čekají drony

Útoky tanků a obrněných vozidel mohou být v některých oblastech téměř sebevraždou. Často nepomohou ani nástavby, tanku navíc může po zásahu explodovat munice.

Tank T-72 s Jack-in-box efektem i Zdroj fotografie: Uživatel OSINTWiki / Creative Commons / CC BY
                   

Ani řada nepovedených obrněných útoků proti dobře připravené obraně nemusí ruské velitele odradit od posílání jedné kolony za druhou. Číhat na ně ovšem mohou sebevražedné drony, proti nimž se vozidla brání velmi obtížně, a ačkoliv mají různé protidronové konstrukce, lze je ničit, ať se jedná o tanky, bojová vozidla pěchoty nebo jiné obrněnce.

Miny zdaleka nebyly největší nebezpečí

Video pod tímto článkem ukazuje útok skupiny několika tanků a bojových vozidel pěchoty BMP-2 a BMP-3, uvádí MilIn. Některé tanky měly také válce sloužící k překonání minových polí, ale nejnebezpečnější zbraní se nakonec ukázaly sebevražedné drony. Ty dokázaly viditelně překonat i různé střechy a další protidronové konstrukce.

Zničené bojové vozidlo pěchoty BMP-1 či BMP-2

Video: když se ruské jednotky soustředí stále na jedno místo, mohou nakonec ztratit i 300 obrněnců. Vyzbrojilo by to menší armádu

Záběry ukazují zkázu několika tanků vyslaných k podpoře pěchoty, ale nelze rozeznat, o jaké šlo, protože tomu brání konstrukce zakrývající jejich siluety. I přesto však operátoři dronů skrze ně pronikli; vidět je i tank, jemuž po zásahu vybuchla munice. CNN uvádí, že je to způsobeno jejím nevhodným uložením, slabina je známa jako jack-in-the-box efekt.

„Obložené“ BMP-3 znamená veliké oběti

Citelná je i ztráta BVP, hlavně BMP-3, což je nejmodernější bojové vozidlo ve výzbroji Ruska. ArmyRecognition uvádí, že je vyzbrojeno kanony ráže 100 mm a 30 mm a má místo pro výsadek 7 vojáků. Z videa se však zdá, že jsou další vojáci i pod protidronovou nástavbou, takže mohou být ztráty v případě zásahu velmi vysoké a v podstatě snadné.

Drony ničí obrněný útok

Existuje vůbec nějaká efektivní obrana proti dronům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články