Video: i když Rusko nažene do útoku desítky obrněnců, uspět nemusí. Výsledkem může být ztráta 42 kusů techniky a stovek životů

Ani nasazení velkého množství obrněnců nemusí vojákům přinést úspěch. Může naopak znamenat obrovské ztráty na technice i lidských životech.

Vystavený tank T-62M i Zdroj fotografie: Uživatel TankTrooper / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vyslat do útoku desítky obrněných vozidel se jeví jako dobrý způsob, jak prorazit nepřátelské linie a postoupit do hloubky jejich území. Tato teorie ale často může narazit na silnou obranu, což se mnohokrát stává například ruské armádě. Výsledkem jsou pak ohromné ztráty, kdy se na malém území může nahromadit značné množství zničené obrněné i další techniky. Pochopitelné je, že při takovém útoku zahyne i nemalý počet vojáků.

Vraky se nahromadily v zóně nikoho

Výsledky zuřivých snah o proražení obrané linie lze vidět na videu pod článkem. Defence-Blog uvádí, že zobrazuje ruskou techniku zničenou v takzvané zóně nikoho, což je území mezi obrannými liniemi dvou stran, které ani jedna z nich neovládá. Celkem lze ze záběrů napočítat 42 kusů techniky jako jsou tanky, bojová vozidla pěchoty, obrněné transportéry, ale také nákladní automobily. Zahynout zde pravděpodobně musely i stovky vojáků.

BMP-1TS

50letý šrot přeměnili Ukrajinci v účinnou zbraň: BMP-1TS tak dokáže „pocuchat“ i nejsilnější ruské tanky, ale hlavní problém mu zůstal

Mezi technikou lze rozeznat například tank T-62 a nějakou modernizovanou verzi T-72, bojová vozidla BMP-1 a BMP-2, a na videu jsou i obrněné transportéry MT-LB (většinou s protidronovou ochranou). Není jasné, jak se je obráncům podařilo zničit, video totiž ukazuje jenom vraky a ne bojovou akci. Lze ale předpokládat, že většina techniky padla za oběť sebevražedným dronům a dělostřelecké palbě, i když je možné i poškození na minových polích.

T-62 již není do útoku příliš vhodný

Skutečnost, že je ve videu vidět minimálně jeden tank T-62, napovídá, že ho Rusko využívá nejenom v roli statického dělostřelectva, ale také tanku, což byl jeho původní účel, ale dnešním poměrům již nevyhovuje. Je totiž velmi zastaralý, do výzbroje vstoupil již v roce 1961, uvádí Tanks-Encyclopedia. Je přitom vyzbrojený kanonem ráže 115 milimetrů, což je v současnosti již nedostatečná zbraň, a naopak modernizované verze tanku T-72, například B3 nebo B3M, lze považovat za stále moderní a silné zbraně, byť nejsou nejlepší.

Modernizace T-62 dává možná mnohem větší smysl, než se může zdát. Rusko potřebuje tanky doplnit co nejsnadněji

Jako zastaralá lze hodnotit i bojová vozidla pěchoty BMP-1 a BMP-2. ArmyRecognition uvádí, že první bylo zařazeno do výzbroje v roce 1966, druhé pak v roce 1980. Starší vozidlo je vyzbrojeno nízkotlakým kanonem ráže 73 mm a novější rychlopalným kanonem ráže 30 mm, což je snadný způsob, jak je od sebe odlišit. Vozidla mají na současnou dobu chabou ochranu osádky i vezeného výsadku, který ochrání jenom proti palbě z ručních zbraní, a nejsou příliš odolná ani proti minám. Na druhou stranu jsou pohyblivá a mohou i plavat.

42 kusů zničené ruské techniky

Jak se díváte na způsob ruského válčení bez ohledu na ztráty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články