Stávají se ruští generálové na Ukrajině lovnou zvěří? Počty padlých šarží dramaticky rostou, čísla jsou podezřele vysoká

Osoba velitele je pro jednotky důležitá. Pokud je dokáže kvalitně vést a udržovat dobrou morálku, budou vojáci dobře bojovat. Jeho odstraněním nepřítele značně oslabíte.

i Zdroj fotografie: Allen Watkin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko na Ukrajině ztratilo již asi 6 generálů, ale i další významné velitele, jako je například zástupce náčelníka černomořské flotily. Většinu těchto ztrát sice ruské velení nepotvrdilo, avšak ani tyto vážné zprávy, které musí mít dopad i na morálku jednotek, nijak nevyvrací. Takové počty zabitých vysokých důstojníků přitom nejsou obvyklé. Svědčí o tom, že Rusko má nejspíše velký problém, možná i bezpečnostní.

Američanům generálové ve válkách téměř neumírají

Podle všeho bylo zabito i mnoho plukovníků a dalších velitelů. To u řady odborníků vyvolává otázky, co se to s ruskou armádou vlastně děje. Například poslední americký generál zabitý ve válce byl generálmajor Harold Green v roce 2014 v Afghánistánu, nikoli ale v boji. Zabil jej na základně tam sloužící afghánský voják, který začal nečekaně střílet do skupiny hodnostářů. Před tím byl podobně vysoký činitel americké armády zabit během války ve Vietnamu.

Za nečekanými ztrátami vysokých ruských velitelů může být hned několik faktorů. Prvním je, že ruské armádě se nedaří. Vysocí důstojníci, kteří jednotkám v poli velí, jsou tak jistě pod velikým tlakem z generálního štábu a Kremlu. Mohou se proto doslova ze zoufalství snažit řešit problémy na místě, blízko přední linie, protože jejich podřízení toho zkrátka a dobře nejsou z nějakého důvodu schopni. Tím se vystavují enormnímu riziku.

Toto byl Semjon Suchovskoj. Velitel 234. výsadkové brigády okupačních sil. Už není.

Gratuluji. 🇺🇦❤️🇨🇿👍

Zveřejnil(a) Viktor Malý dne Úterý 22. března 2022

Druhým možným vysvětlením je tradice ruské armády. Ta nemá na rozdíl od západních ozbrojených sil tak početný a vysoce kvalifikovaný personál poddůstojníků a nižších důstojníků. Mnozí z ruských vojáků jsou nezkušení branci, a proto nejsou zvyklí jednat samostatně a nezávisle, jako je tomu v západních armádách. Z tohoto důvodu tedy není přítomnost vysokých ruských důstojníků na bitevní linii ničím výjimečným, ale přirozeným způsobem řízení, který tento nedostatek kompenzuje.

Volat nezabezpečeně se nevyplácí

Velmi pravděpodobným vysvětlením jsou pak zpravodajské informace. Podle několika zdrojů byl minimálně jeden z generálů zabit poté, co použil nezabezpečenou linku. Ukrajinci tento hovor zachytili a věděli, kde se nachází. Jak ukrajinská armáda, tak západní představitelé opakovaně vyjádřili údiv nad tím, že ruské jednotky nemají dostatečně zabezpečenou komunikaci. Běžně se prý baví bez šifer, kdy jejich konverzaci může slyšet i radioamatér. Případně používají ukrajinské mobilní sítě.

Teorii o zpravodajských informacích může naznačovat i zpráva o konci Andreje Suchoveckého, jehož smrt potvrdila i ruská strana. Tohoto zástupce velitele 41. armády a známého velitele speciálních jednotek má mít na svědomí ukrajinský odstřelovač. Vzhledem k tomu, že odstřelovači zřídka střílí na větší vzdálenosti než jeden kilometr, musel být k tomuto vysokému důstojníkovi velmi blízko. Otázkou je, zda to bylo náhodou, nebo na něho číhal.

Ve smrti ruských velitelů totiž mohou mít prsty západní státy jako Američané, Britové a další. Západní tajné služby informacemi zásobují své ukrajinské kolegy. Je vysoce pravděpodobné, že odposlechem, dekódováním a využitím údajů špionážních letadel a družic prostě polohu a plány mnoha ruských velitelů znají. Ukrajinci si tak na ně mohou počíhat a pořádat na vysoké důstojníky doslova hon.

Jaký je podle vás důvod tak vysokých ztrát ruských generálů?

Zdroj: BusinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články