Video: pakliže je ruská kolona zasypána devastující palbou, snadno může přijít o 11 obrněnců a „odevzdat“ nepříteli tank T-72B3

Ani relativně početná kolona obrněných vozidel není zárukou, že útočník prorazí obranné linie. Naopak může přijít o techniku, aniž by něčeho dosáhl.

Ruský tank T-72B3 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jedním ze způsobů, jak se dostat přes silné nepřátelské linie, bylo nasazení většího počtu obrněných vozidel. Ale situace se na bojišti za desetiletí změnila natolik, že ani relativně mohutná kolona obrněnců v čele s tanky jako T-72B3 nebo jemu podobnými se nemusí ani dostat do boje, neb může být už z dálky doslova vyhlazena. Obráncům se také může poštěstit, že některý z útočících strojů poškodí jenom mírně a mohou ho pak sami využívat.

11 obrněnců zničených a 1 ukořistěný

Jak vypadá pokus ruské obrněné kolony o proniknutí obrannými liniemi ukazuje video pod článkem. Na současné poměry lze útok hodnotit jako mohutný, protože bylo vozidel rozhodně více více než deset. Skupinu tvořily různé druhy tanků a bojových vozidel pěchoty, uvádí MilIn, ale jelikož mají rozměrné klecové nástavby na ochranu proti dronům, lze jejich typy určit jenom velmi obtížně. Obránci naopak proti nim zaměřili celé spektrum zbraní.

Ukrajinský FPV dron iZdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
Ukrajinský FPV dron

Výbuchy kolem kolony naznačují, že se útočníci stali cílem dělostřelecké palby, kdy některé projektily pravděpodobně byly kazetové. Udeřily však také drony, např. proti tanku, který se vysokou rychlostí rozjel kupředu, ale nakonec se zasekl o jiné dříve zničené vozidlo, načež z něj osádka utekla. Výsledkem útoku bylo 11 zničených vozidel a opravitelný tank – údajně se jednalo o T-72B3, i když podle ochrany boků by to mohl být T-72B3M.

T-72B3 je značně vylepšená ruská verze

Ukořistění tanku T-72B3, případně jeho ještě modernější verze, je každopádně také úspěch, neb jde o jednu z nejnovějších modernizací. WeaponSystems uvádí, že ji Rusko používá od roku 2011. Má vylepšený kanon s možností používat nové typy munice s novým řízením palby, stabilizátorem, zaměřovačem a termovizí. Její pancíř je posílen reaktivním pancéřováním Kontakt-5 a zároveň je nově vybavena klecovou nástavbou proti dronům.

Průzkumné vozidlo BRM-1K Korshun

Naprosté selhání ruského protiútoku je ukázkou nepoučitelnosti. Celou kolonu si pak ve správný čas snadno „podá hejno dronů“

Na tanku je ale zajímavý i objemný přístroj namontovaný na jeho klecové nástavbě nad věží. DefenseMirror uvádí, že je to systém elektronického boje proti dronům, který má být sestavený z několika systémů najednou, kdy každý ruší jiné frekvence, aby se tak T-72B3 dokázal ochránit proti různým typům FPV dronů. Ale vzhledem k tomu, že ho podle videa poškodil právě takovýto bezpilotní letoun, určitě není stoprocentně spolehlivý.

Zničení kolony a ukořistění tanku

Má dnes ještě vůbec smysl útočit mohutnou obrněnou kolonou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články