Video: když se ruští vojáci snaží vytrvale zničit útočící ukrajinský dron Magura V5, může provést pár manévrů a stejně uspět

Ukrajinské námořní drony se ukázaly být velice efektivní jak proti velikým, tak proti menším plavidlům. Uspět mohou i proti snaživé obraně.

Námořní dron Magura V5 i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Ještě před několika lety se zdálo, že nemůže smést moderní plavidla z hladiny téměř nic – tedy kromě jiných sofistikovaných protějšků, ponorek a letadel. Rozvoj technologií však přinesl i novou a levnou zbraň – námořní dron. Ten může nést hlavici schopnou potopit i velké lodě, a když operuje ve skupině, je nesmírně efektivní a smrtící. Jeho cílem ale nemusí být jenom veliká plavidla, zvládne také mnohem menší, a to i při samostatném útoku.

Napadený člun byl maskovaný a ukotvený u mola

Jeden z dronových útoků lze pozorovat na videu pod tímto článkem; MilIn k tomu uvádí, že šlo o útok ukrajinského dronu Magura V5 na menší rychlý člun. O jaký přesně druh se jednalo, však není jasné – na zveřejněném videu se mihne jenom krátce, ačkoliv je jasné, že se nebude jednat o nějaké dlouhé plavidlo, ale bude mít jenom několik metrů. Je ukotveno u nějakého mola a zakryto maskovací sítí, ale de facto nemělo šanci na záchranu.

Člun byl ukotvený u pobřeží Krymu (ze záběrů je zřejmé, že se dron opravdu pohybuje u pobřeží, a na termovizních záběrech jsou zřetelná i pobřežní světla). Vojáci hlídající pobřeží o dronu nakonec věděli, protože v jeho okolí v jednu chvíli dopadají nějaké střely, ale dron nejspíše netrefily nebo jej nepoškodily tak, aby nemohl pokračovat v misi. Jeho obsluha se ale střelbě evidentně snažila vyhnout, dron totiž opakovaně prudce manévroval.

Magura V5 má sloužit hlavně proti lodím

Vývoj dronu Magura V5 měl začít někdy na podzim roku 2022 a Ukrajina ho poprvé veřejně představila v červenci 2023, uvádí Wikipedia. Navržen byl speciálně k úderům na plovoucí objekty, pročež je menší než další ukrajinské námořní drony, a také mnohem pohyblivější. Jeho délka je zhruba 5,5 metrů a unese nálož o hmotnosti kolem 200 kilogramů. Dokáže se přitom pohybovat rychlostí až 78 km/h a jeho dosah je až 800 kilometrů.

Francouzsko-britský dron MMCM

Námořní dron Magura V5 je skvělý ukrajinský počin a další krok k úplnému ovládnutí Černého moře, Rusové už nejspíše nevyplují

Na moři může Magura V5 operovat až 60 hodin a má za sebou již několik úspěšných operací. Rozvědka GUR na svých internetových stránkách uvádí, že má na kontě například výsadkovou loď Tsezar Kunikov třídy Ropucha nebo raketovou korvetu Ivanovec a mnoho dalšího. Objevil se i ve verzi, kdy měl na palubě nainstalovaná protiletadlové střely, díky nimž se může zaměřit například na vrtulníky, které bývají používané k jeho objevování a ničení.

Magura V5, jak potápí malý ruský člun

Znáte nějaký lepší námořní dron?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články