Video: zničit právě útočící hrůzný ruský raketomet Solncepjok je velké štěstí. A stačil k tomu dron, který ho trefil za jízdy

Zničit takový systém je velice důležité, protože jinak může zmasakrovat i vojáky schované hluboko v zákopech a bunkrech. Schovat se před ním totiž nedá.

Raketomet TOS-1A na výstavě i Zdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když Rusko potřebuje ve válce na Ukrajině tvrdě zasáhnout bránící se ukrajinské vojáky, může použít raketomet známý pod označením TOS-1A Solncepjok. Jde právem o velmi obávanou zbraň, protože střílí termobarickou munici schopnou zabít vojáky, i když jsou skrytí v zákopech a bunkrech. Takže není divu, že jakmile se objeví v blízkosti fronty, což vzhledem k malému dosahu musí, je okamžitě cílem, aby ho Ukrajinci co nejrychleji zlikvidovali. Stejně jako v případě, o němž informoval 20. října 2023 Serhii Sternenko na X (Twitteru); video z akce je níže.

Nabité střely znamenají jistou smrt

Jak takový útok na TOS-1A vypadá, ukazuje video pod tímto článkem; podle MilIn pochází od Avdijivky, kde se ruská armáda snaží během podzimu 2023 opakovaně prolomit ukrajinské linie. Záběry přitom natočil komerční dron předělaný na sebevražedný, ale video ukazuje i další z nejspíše průzkumného dronu, který sledoval akci zpovzdálí. Raketomet na videu jede po cestě v nějaké rozstřílené vesnici, pravděpodobně směrem k místu bojů, neboť měl již nabité, a tedy k útoku připravené střely v odpalovacím systému.

Salva z raketometů TOS-1A iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Salva z raketometů TOS-1A

Pro upravený FPV dron ale není problém pohybující se raketomet dohonit, ani na dobré silnici totiž nedosáhne rychlosti vyšší než 60 km/h. Z videa je patrné, že k sobě měl dron připevněnou kumulativní hlavici, která se velmi podobala granátu z RPG-7. Hned po nárazu následoval obrovský výbuch, který měly na svědomí zejména připravené střely plné hořlavé směsi. Vzhledem k síle výbuchu a plamenům je značně nepravděpodobné, že mohl útok kdokoli z tříčlenné osádky přežít (útěchou může být, že alespoň netrpěla).

Termobarická hlavice spaluje i roztrhává

Raketomet TOS-1 vznikl v SSSR v roce 1988, a jeho modernizovaná verze TOS-1A je ve výzbroji ruské armády od roku 2003. ArmyRecognition uvádí, že jde o zbraň s 24 odpalovacími tubusy pro rakety ráže 220 mm, které mají dosah 6 km, a proto se Solncepjok musí přiblížit na relativně malou vzdálenost od místa bojů, i když od roku 2020 mají existovat i střely s dosahem 10 km. V cíli se pak z rakety rozptýlí zápalná směs ve formě aerosolu, a ten po zažehnutí vytvoří hořící kouli podtlak trhající lidské tkáně, před čímž se nedá schovat.

Raketomet TOS-1A

Video: ruský 24hlavňový nepřesný raketomet TOS-1A vytvoří enormní „ohnivé pole“ během pár sekund, prakticky nic a nikdo nepřežije

Jelikož se musí tato hrůzná zbraň přibližovat k frontě na pár kilometrů, je umístěna na podvozku tanku T-72, což jí má zajišťovat relativně dobrou odolnost i průchodnost terénem, ale mají existovat i typy na podvozcích z tanků T-80 a T-90. Na místo nasazení však bývá raketomet nejčastěji dopraven nějakým tahačem, i když je jeho maximální dojezd až 500 km. Systém je zranitelný hlavně protitankovými zbraněmi, a z příkladu na videu se ukazuje, že v případě zásahu nabitého odpalovače ani odolnost tankového podvozku nestačí.

Zničení raketometu TOS-1A dronem

Neměly by být termobarické zbraně jako TOS-1A zakázané?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články