„Rusové táhnou na klíčové město a nedokážeme je zastavit,“ vyjádřil obavy ukrajinský důstojník

Některá ukrajinská města byla cílem ruských útoků už začátkem roku 2023, i přes počáteční neúspěch ale pokračují a zintenzivňují, což vyvolává obavy i mezi vojáky.

Ukrajinský voják u trosek domu i Zdroj fotografie: Uživatel manhhai / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajinští vojáci se mohou dostat v okolí Bachmutu, kde sváděli zatím nejtěžší boje s ruskou armádou na začátku roku 2023, do vážné situace. Nepřítel se tam snaží dobýt obce Ivanivske, Kliščijivka a Andrijivka, a následně se může stát cílem strategické město Časiv Jar, uvedlo CNN Prima News s odvoláním na ukrajinského důstojníka 5. samostatné útočné brigády Oleksije Tarasenka. Ten přitom vyjádřil obavy, že může být veliký problém je zastavit.

Ztráty životů pro Rusko nic nejsou

Ruské síly podnikají v oblasti útoky již několik týdnů, a například UnderstandingWar ve své situační zprávě ze 17. listopadu 2023 uvádí, že je Bachmut jednou z oblastí, kde se ruské armádě podařilo na některých místech postoupit. Územní zisky sice nebývají veliké a jsou vykoupeny vysokými ztrátami, ale na ně ruské velení nehledí.

Ukrajinští vojáci s obrněným transportérem iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Ukrajinští vojáci s obrněným transportérem

Mírný postup Rusů by sám o sobě nebyl problém, pokud by se Ukrajinci měli kam stáhnout. Ovšem Express s odvoláním na dělostřeleckého důstojníka z oblasti uvádí, že jsou Ukrajinci ve složité situaci: „Když Rusové zaútočí na zákopy, naši chlapi nemají kam ustoupit a nejsou tu žádné pozice, které bychom mohli zaujmout. Musí kopat zákopy pod palbou z kulometů a ostřelovačů bez ohledu na dělostřelecké ostřelování,“ cituje ho.

Ohrožena mohou být velká města

Kdyby Časiv Jar padlo, byl by to pro ukrajinskou armádu problém, protože se jedná o logistické a velitelské centrum, a slouží též jako zázemí pro jednotky v okolí. Jeho dobytí by Rusům umožnilo tažení na další velká města, jako jsou Slavjansk a Kramatorsk, jejichž případná ztráta by bezpochyby byla významnou ukrajinskou prohrou. Vladimir Putin chce navíc Ukrajinu dobývat až do roku 2026 a počítá ve svém několikaletém výhledu se značnými ztrátami.

Souhlasíte s ukrajinským důstojníkem, že by byla ztráta měst katastrofa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články