Video z helmy ukazuje, že pokud ruští vojáci brání zákop proti kulometu M249, nemusí mít příliš velkou šanci

Kulomet poskytuje pěchotě mnohem větší palebnou sílu než útočné pušky, což si vojáci na druhé straně uvědomují a nutí je nevystrkovat hlavu z úkrytu.

Voják s kulometem M249 i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Kulomet přiměl armády na přelomu 19. a 20. století změnit taktiku boje, neboť dokázal doslova kosit řady útočících vojáků, takže bylo nutné se začít lépe krýt. První kulomety byly velmi těžké a sloužily hlavně při obraně, ale to už dnes neplatí. Ty moderní lehké nebo univerzální, které unese jeden voják, lze použít i k útočným akcím a jsou velmi obávané.

Kulometčík zaznamenal akci kamerou

Skvělým příkladem použití lehkého kulometu v útoku je video pod tímto článkem, které bylo zaznamenáno kamerou umístěnou na helmě kulometčíka. MilIn uvádí, že ukazuje útok na zákopový systém a jeho následné čištění od ruských obránců, což se nakonec útočníkům povedlo. Obsluha kulometu není podle záběrů tou, kdo se pohybuje na špici útoku, k něčemu takovému se kulomet, který je těžší než běžné útočné pušky, příliš nehodí.

Střelba na cíl kulometem M249 iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
Střelba na cvičišti kulometem M249, což je americká verze lehkého kulometu FN MINIMI, který si kupuje i AČR

Záznam tak spíše ukazuje, jak kulometčík při útoku kryje své spolubojovníky, potažmo dávkami odstřeluje prostor; podle tvaru se zřejmě jednalo o nějakou variantu M249. S největší pravděpodobností nutil těžkou palbou protivníky se držet v zákopu, čímž jim blokoval výhled. Útočící vojáci je tak měli možnost překvapit a snáze zlikvidovat buď palbou ze svých zbraní, případně za použití granátů, protože ty jsou v podobné situaci často používány.

M249 používá munici do útočných pušek

Kulomet M249 je lehký kulomet společnosti FN Herstel primárně vyvinutý pro potřeby amerických ozbrojených sil. Military uvádí, že používá munici 5,56×45 milimetrů, tedy stejnou, jakou používají útočné pušky NATO. Pálit přitom kadencí až 800 ran za minutu a jeho efektivní dosah je 800 metrů. Využíván je zejména jako zbraň pro posílení palebné síly čety vojáků, přičemž standardní verze kulometu má hmotnost 7,5 kilogramů, s pásem obsahujícím 200 nábojů pak 10 kilogramů, ale existují i verze odlehčené a tedy snáze přenosné.

Ultralehký kulomet FN EVOLYS

Kulomet a útočná puška v jednom: FN Evolys může vojákům významně pomoci ve městech, je lepší než Českem kupovaný FN Minimi

Zajímavé je na kulometu ve videu použití kolimátoru na liště, která umožňuje instalaci doplňků. Wikipedia uvádí, že kolimátor je optické zařízení používané jako alternativa ke klasickým mechanickým mířidlům, kdy střelec nemusí při jeho použití zrakem přeostřovat mezi mířidly a pohledem na cíl, což jinak oku chvíli trvá, a zlepšuje se tak přesnost jeho střelby.

Kulometčík s M249 při boji o zákop

Jak užitečnou zbraní je pro četu vojáků lehký kulomet?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články