Video: cesta dlážděná vlastními minami je pro ruský S-350 nebezpečná, ale i po výbuchu ji může přežít

Zničení části moderního systému protivzdušné obrany je vždy citelné, a někdy se o to postará i vlastní armáda. Vozidlo S-350 se nicméně jeví jako docela odolné.

S-350 Vityaz, systém protivzdušné obrany i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Systémy protivzdušné obrany jsou prioritními cíli nepřítele, a pokud se nejedná o systémy krátkého dosahu určené na frontu, zůstávají většinou v relativním bezpečí v týlu. I tam je sice lze zničit, ale většinou jenom specializovanými zbraněmi k tomu určenými, a to jenom, když se je podaří lokalizovat. Ovšem aby se staly obětí minového pole, je takřka absurdní představa, takže pokud se už se tak stane, nejspíše to svědčí o nějakém problému v armádním týlu.

Vlastní minové pole, ale neoznačené

Až nepochopitelný případ zničení moderního systému protivzdušné obrany ukazuje video pod tímto článkem. Dokumentuje zničení odpalovacího vozidla 50P6 systému ruského protivzdušného systému středního dosahu S-350 v minovém poli, které tvořily protitankové miny. Vozidlo na minu narazilo během nočního přesunu, a Defence-Blog upozorňuje, že šlo o minové pole položené ruskou armádou. Bylo evidentně neoznačené, což je veliká chyba, ale samozřejmě i extrémně nebezpečné, neboť se tak mohl stát obětí kdokoli.

Odpalovací vozidlo systému S-350 iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Odpalovací vozidlo systému S-350

K takové události musí mimochodem téměř jistě dojít desítky kilometrů od místa bojů. S-350 je totiž cenný a docela vzácný systém a dosah jeho střel je až 120 kilometrů, uvádí ArmyRecognition, a upřesňuje, že byl zařazen do výzbroje v roce 2019, a že má jít o jednu z nejlepších zbraní svého druhu na světě. Zvládá nejenom klasické cíle, ale i balistické rakety. Takovéto výkonné a cenné zbraně tak většinou nejsou u fronty, ale spíše několik desítek kilometrů za ní.

Výbuch miny může posádka přežít

Video ukazuje, že mina, na níž vozidlo najelo, nebyla jediná, v okolí jich bylo minimálně několik dalších, což komplikovalo jeho vyproštění. MilIn uvádí, že se osádce vozidla podařilo vyváznout bez zranění, což svědčí o odolnosti, i když mina podle záběrů na videu explodovala i pod kolem nedaleko kabiny. Ta ale bývá většinou pancéřovaná, a možná i díky tomu, že se nachází nad terénem a výbuch utlumilo kolo, nakonec explozi vydržela.

S-350Z, ruský systém protivzdušné obrany

„Ruský systém protivzdušné obrany S-350 Vityaz je lepší než americký Patriot,“ pochvaloval si ruský expert Alexander Michajlov

Zničení vozidla 50P6 nelze označovat za zničení S-350, a navíc ho nejspíše bude možné opravit, případně technologii přemístit na jiný podvozek. Jedna baterie S-350 se totiž většinou skládá ze 4 podobných odpalovacích vozidel, na každém je 12 střel. Baterie je pak doplněna radary a velitelským a řídícím vozidlem, a pokud je zničeno jedno odpalovací vozidlo, baterie stále zůstává funkční, jen má v tu chvíli k dispozici menší počet střel než obvykle.

Odpalovací vozidlo systému S-350 vjelo do minového pole

Jak si vysvětlujete, že vozidlo vjelo do minového pole?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články