Vzácný samopal PP-91 Kedr zvláštních ruských jednotek byl neznámo proč na Ukrajině, připomínat může ČS vzor 61 Škorpion

NÁZOR: Ve světě existují zbraně, na něž je velmi obtížné narazit. Přesto se mohou někdy dostat do rukou civilistům a zločincům.

Ruský samopal PP-91 Kedr i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když potřebují ruské policejní jednotky velkou palebnou sílu a zároveň kompaktní zbraň, spolehnou se obvykle na samopal PP-91 Kedr. V některých ohledech může připomínat i československý Samopal vzor 61 Škorpion. Je přitom poměrně vzácný, protože s ním mají být vyzbrojeny jen vybrané ruské policejní jednotky nebo oddíly OMON (systém zvláštních policejních jednotek v rámci Národní gardy Ruska). Přesto se může stát, že se takový samopal dostane do rukou veřejnosti, a ke všemu mimo Rusko.

Samopal měl dealer drog na Ukrajině

Dobrým příkladem je nejspíše kriminální případ z ukrajinské Černihovské oblasti, kde policisté zasahovali proti muži podezřelému z obchodu s narkotiky. Portál MilIn uvedl, že u něj při domovní prohlídce našli nejen drogy, ale i 3 kovové sudy se zbraněmi zakopané v zemi. Mezi nimi byla i útočná puška AKM, krátká AKS-47 s tlumičem a zásobníky, granáty, a nakonec i samopal PP-91 Kedr s více než 200 náboji ráže 9 mm, konkrétně 9×18 Makarov.

Ruský samopal PP-91 Kedr se zásobníkem iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Ruský samopal PP-91 Kedr se zásobníkem

Je ovšem veliká záhada, jak se mohl takto vzácný samopal dostat rodákovi z Krymu do rukou, protože by ho měly mít jen některé ruské policejní jednotky. Právě pro ně byla zbraň na začátku 90. let 20. století vyvinuta, a do výzbroje se dostala kolem roku 1994. Zajímavá je na ní i osoba konstruktéra, jíž je Jevgenij Dragunov, autor známé sovětské odstřelovačské pušky SVD, která byla poměrně nedávno modernizovaná, jak jsme na ArmádnímZpravodaji psali.

Samopal Kedr je malý a lehký

Samopal PP-91 Kedr je velmi kompaktní, se sklopenou pažbou má jenom 305 milimetrů, a pokud je pažba rozložená, měří 539 mm. Portál ModernFireArms uvádí, že bez zásobníku váží jenom 1,5 kg. Samopal má volič pro plně automatickou palbu nebo pro jednotlivé rány. a je možné k němu připevnit tlumič a běžná mechanické mířidla doplnit laserovým zaměřovačem.

Ruský samopal PP-90

Ruský speciální mini samopal PP-90 měl být schopnou zbraní nablízko, nakonec se ale ukázal jako „šunt“, i když uplatnění má

Samopal používá munici 9 x 18 milimetrů Makarov v zásobnících na 20 nebo 30 nábojů. Střílet s nimi dokáže kadencí 800 ran za minutu a přesná střelba je možná do vzdálenosti zhruba 100 metrů. Zbraň má ještě speciální variantu označovanou jako P-91 Klin, pro níž byla vyvinuta nová munice 9 x 18 milimetrů PMM s vyšším výkonem. S ní je možné se trefit na vzdálenost 150 metrů a kadence je až 1 200 ran za minutu.

Střelba ze samopalu PP-91 Kedr

Jak se mohl ruský policejní samopal PP-91 Kedr dostat na Ukrajinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články