Spása pro MIM-104 Patriot: SkyCeptor je nová izraelská střela, která umožní používat systém mnohem častěji než dosud

NÁZOR: Střely vyspělých systémů bývají velice drahé, i když účinné. Jakékoliv zlevnění je proto vítanou cestou, přitom při udržení vlastností.

Izraelská střela SkyCeptor i Zdroj fotografie: Rafael Advanced Defense Systems
                   

Izrael je zemí s jasně nejpokročilejší protiraketovou obranu na světě, přičemž ji tvoří hned několik vrstev, které si dokáží poradit s mnoha druhy hrozeb. Část technologií mohli Izraelci vyvinout s pomocí amerických peněz, ať jde například o slavný Iron Dome nebo David’s Sling, ale výměnou za to se převážně židovská země s Američany o technologie dělí, a ti pak nemusí hledat vlastní řešení, ale využívají zkušeností izraelských inženýrů. Jedním z výsledků této spolupráce jsou také univerzální protiraketové střely zvané SkyCeptor.

Izraelské technologie pro Ameriku

Jednu z hlavních částí izraelské protiraketové obrany tvoří systém David’s Sling navržený tak, aby zvládal zastavit různé druhy balistických raket, řízených střel nebo letadel na vzdálenost od 40 do 300 kilometrů. Do systému proto vyvinula izraelská společnost Rafael spolu s americkým Raytheonem interceptor nazývaný Stuner. A ten nyní podle Defence-Blog společnosti nabízí v modifikované verzi označované jako SkyCeptor, což má být vhodné řešení pro protiraketovou obranu nejenom Ameriky, ale i dalších spojeneckých států.

MIM-104 Patriot s kontejnery na 8 střel PAC-3 a 4 střely PAC-3 MSE

„Sklepe“ i nesestřelitelný Kinžal, MIM-104 Patriot střílí na Ukrajině po všem ruském hned 5 typy střel, nejschopnější je PAC-3 MSE

Výhodou nového SkyCeptoru je skutečnost, že ho bude možné začlenit do současných systémů, konkrétně ho je možné odpalovat z amerického MIM-104 Patriot, což je zbraň rozšířená v Americe i u jejích spojenců. Výhodou nové rakety by ale měly být nejen její schopnosti, ale především cena. Portál BreakingDefense v roce 2021 tvrdil, že by měla být cena Skyceptoru až 4krát nižší než cena raket používaných do MIM-104 Patriot dnes. To by z ní dělalo velmi žádaný artikl, protože právě cena střel tvoří podstatný náklad na provoz systému.

MIM-104 Patriot, odpalovač raket iZdroj fotografie: Uživatel Hunini / Creative Commons / CC BY-SA
Odpalovač raket MIM-104 Patriot

Aktuálně jsou přitom výrobní kapacity střel pro americký systém velmi omezené, a jejich cena je natolik vysoká, že je třeba s nimi maximálně šetřit. To bylo vidět ostatně i u Kyjeva, kde právě MIM-104 Patriot vypálil během 120 vteřin neuvěřitelných 6 % roční produkce raket, aby ochránil město před ruskými hypersonickými raketami Kinžal. A podařilo se mu to, ovšem kdyby bylo útoků více, případně byly masivnější, neměl by po čase jednoduše co střílet. Rakety SkyCeptor mohou tak tento problém řešit, i když také nebudou za pakatel.

Delší dosah než dnešní střely

Pokud bude mít SkyCeptor podobné výkony jako Stuner, měl by mít lepší výkony než střely používané v MIM-104 Patriot dnes. Stuner je dvoustupňová raketa s rychlostí až Mach 7,5 a dosahem kolem 250 kilometrů. U střely PAC-2 ze systému Patriot je nejdelší dosah udávaný 160 kilometrů, a u dalších pak nižší. Stuner má být optimalizovaný tak, aby si poradil i s nejnovějšími zbraněmi ve výzbroji Ruska nebo Číny, tedy například s 9K720 Iskander nebo DF-15, a pravděpodobně by měl zvládat i hypersonické zbraně.

S-350Z, ruský systém protivzdušné obrany

„Ruský systém protivzdušné obrany S-350 Vityaz je lepší než americký Patriot,“ pochvaloval si ruský expert Alexander Michajlov

Podobný transfer izraelských technologií se ale netýká jen střely SkyCeptor, ale například i upravených střel ze známého Iron Dome – jejich americká verze je nazývána SkyHunter. Upravena byla tak, aby ji bylo možné používat z odpalovacího systému víceúčelových raket MML; odpalovač je možné umístit na různé typy automobilů. Ve spojení s výkonnými radary jako AN/MPQ-64 Sentinel pak mají tvořit vrstvu protivzdušné obrany krátkého dosahu.

Představení střel SkyHunter (americký název pro SkyCeptor)

Jak hodnotíte protivzdušnou obranu Izraele? A byla by Amerika vůbec schopna vyvinout tak pokročilou sama?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články