I Švédsko už konečně v NATO? Turecko svolilo, ale Maďarsko hájí i ruské zájmy. Přitom by šlo o silnou posilu schopnou odříznout Rusko

NÁZOR: Ačkoliv je Švédsko vojensky poměrně silné a dokázalo by na severu Evropy vytvořit „protiruskou“ bariéru, ne všichni tento smělý nápad sdílí.

Švédské vojenské posílení NATO i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Zahájení války na Ukrajině přimělo dosud dvě neutrální severské země, tedy Švédsko a Finsko, požádat o vstup do Severoatlantické aliance. Ale zatímco Finsko se dostalo do NATO velice rychle, se Švédskem je veliký problém. Jeho vstup blokovalo hlavně Turecko kvůli švédské podpoře některých Kurdů, ale i autoritářský turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan nakonec ustoupil, vstup podepsal a poslal vše do parlamentu, kde je rozhodnutí spíše formalita. Větší problém je však v Maďarsku, kde se politici k hlasování v parlamentu příliš nemají.

Maďarsko má velmi blízko k Rusku

V Maďarsku se politici ještě vůbec nerozhodli, kdy zařadí jednání o vstupu Švédska do NATO na program jednání parlamentu, takže k tomu ani nemusí v roce 2023 dojít. Tvrdí, že existuje řada důvodů, proč se jim do hlasování nechce – třeba velmi přátelské vztahy Budapešti s Moskvou. Například DailyNewsHungary informoval o postoji předsedy parlamentní frakce vládní strany Fidesz, jímž je Gergely Gulyás, podle něhož vznáší Švédsko proti Maďarsku mnohá obvinění. Týkat se mají hlavně stavu jejich demokracie a dalšího dění.

Švédská útočná ponorka Gotland iZdroj fotografie: Námořnictvo USA
Švédská útočná ponorka Gotland

O tom, že mohou stát za blokováním vstupu Švédska i zájmy Ruska, pak také nelze téměř vůbec pochybovat. Vstup Švédska by totiž znamenal, že na severu Evropy vznikne spojenectví 3 ekonomicky vyspělých a vojensky relativně silných států, tedy Norska, Švédska a Finska, které je schopné reagovat na jakékoliv pokusy Ruska o destabilizaci regionu. A kdyby se tak stalo, pro Rusko by se v podstatě uzavřelo celé Baltské moře, které by bylo jakýmsi rybníkem NATO. Snáze by bylo možné také střežit námořní a vzdušný prostor severně od Evropy.

Švédsko je vojensky relativně silné

Samotné Švédsko je vojensky velmi silné, jako neutrální stát udržovalo moderní ozbrojené síly schopné reagovat na ohrožení ze strany SSSR, a později i Ruska, i když s ním přímou hranici nemělo. Portál GlobalFirePower řadí Švédsko na 37. místo v indexu vojenské síly na světě – disponuje přitom 36 tisíci členy vojenského personálu a ve výzbroji má například 121 tanků, 71 bojových letadel nebo 7 korvet a 5 velmi obávaných ponorek.

Britsko-švédské kladivo na tanky NLAW trápí na Ukrajině ruskou armádu. Je to zbraň pro odvážné obránce

Řadu zbraní se navíc Švédsko snažilo vždy vyrábět doma a produkuje řadu špičkových systémů. V Česku jsou známé hlavně bojové letouny Saab Jas-39 Gripen používané českým letectvem, nebo bojová vozidla pěchoty CV90 kupovaná českou armádou. Za zmínku ale může stát třeba i dělostřelecký systém FH77BW L52 Archer, ve světě velmi oblíbené pancéřovky Carl Gustav, a ponorky třídy Gotland s pohonem nezávislým na vzduchu.

Švédský dělostřelecký systém FH77BW L52 Archer

Jaký může být důvod neochoty Maďarska schválit vstup Švédska do NATO?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články