Obchází Švýcarsko svou neutralitu? Desítky tanků Leopard 2 prodá Německu, to je ale může „vyměnit“ a poslat Ukrajině

Švýcarsko má ve skladech vyloženě nepotřebné tanky Leopard 2A4 a je ochotné je prodat. Ovšem pouze za podmínky, kterou lze splnit i obejít.

Leopard 2A4 je i ve výzbroji Švýcarska i Zdroj fotografie: Uživatel Glunggenbauer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mnohé západní země stále uvolňují ze svých skladů postradatelnou techniku, kterou by mohly poskytnout jako vojenskou pomoc napadené Ukrajině. Její počet je ale omezený a zbrojovky nemají potřebnou výrobní kapacitu, takže té nové vzniká pouze omezené množství. Nasnadě jsou proto velmi dobré tanky Leopard 2A4, které drží Švýcarsko, aniž by je potřebovalo. To však s odvoláním na svou neutralitu odmítá, aby jakýmkoliv způsobem zamířily na Ukrajinu. I tak ale existuje způsob, jak švýcarskými tanky pomoci i za splnění této podmínky.

Švýcarské tanky na Ukrajinu nesmí, ale…

Švýcarsko má mít ve skladech 96 zakonzervovaných tanků Leopard 2A4, resp. jejich speciální variantu Panzer 87 Leopard. Západní země přitom hledaly způsob již dříve, jak šalamounsky těmito tanky Ukrajině pomoci, o čemž jsme na ArmádnímZpravodaji psali. Požadavek švýcarské vlády, aby nebyly obrněnce zapojeny do války, je logický, země si udržuje svou neutralitu zhruba 200 let, i když někteří její politici dříve uvažovali, že by tanky pro Ukrajinu uvolnili. Možností tak je, že budou tanky Leopard 2A4 prodány zemi, která aktuálně neválčí.

Leopard 2A4 iZdroj fotografie: Uživatel R888 / Creative Commons / CC BY-SA
Leopard 2A4 byl pro švýcarskou armádu upraven na verzi Panzer 87

Výsledkem jednání má být nakonec dohoda, podle níž koupí 25 švýcarských tanků Německo – samozřejmě s podmínkou, že se nedostanou na Ukrajinu, uvádí MilIn. To je pak může samo využít nebo je dodat do některého státu NATO / EU. Zde se například nabízí možnost, že by mohly být švýcarské tanky z části těmi, které Německo slíbilo Česku nebo Slovensku za dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu, případně by si je Německo nechalo a poslalo na Ukrajinu své vlastní, čímž by nebyla podmínka porušena, byť pouze na oko.

Leopard 2A4 je nejpočetnější verze

Tank Leopard 2A4 je nejpočetnější verzí Leopardu 2, vyráběna byla v letech 1985 až 1992. ArmyRecognition uvádí, že oproti předchozím zahrnovala změny jako automatický systém pro potlačení požáru a výbuchu, plně digitální systém řízení palby schopný zvládnout nové typy munice, a vylepšení věže. Tank je vyzbrojen dělem ráže 120 milimetrů s hladkým vývrtem o délce hlavně 44 ráží a je schopen pohybovat se rychlostí až 72 km/h.

Leopard 2A4, česká armáda

Česká armáda obdrží 14 starých tanků Leopard 2A4, a to darem od Německa za pomoc Ukrajině. Ta už s nimi má své plány

Ačkoliv jde o dávno překonanou verzi, je stále lepší než většina ruských tanků; i proto už dostala řadu Leopardů 2A4 Ukrajina. Německo přitom nemusí dodat švýcarské tanky zrovna do České republiky, ale může je využít i pro svoje účely. Tanky je totiž možné hluboce modernizovat, nainstalovat na ně věž s lepším pancéřováním i výkonnějším dělem o délce hlavně 55 ráží, a rovněž posílit ochranu na jiných místech nebo je vybavit různými moderními přístroji tak, aby dosahovaly parametrů verzí tanků A6 nebo A7 (nejlepší je přitom A8).

Ukázka schopností švýcarského Leopard 2A4

Co asi Německo udělá s tanky Leopard 2A4 ze Švýcarska?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články