Systém S-550, hrozba pro vše, co létá: Rusko může do pár let představit světu obranu, kterou už nepronikne naprosto nic

NÁZOR: Ruská protivzdušná obrana by mohla být v budoucnu posílena o systém, který by si poradil i s mezikontinentálními a vesmírnými raketami.

Ruský systém S-550 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Rusko údajně pracuje na systému, jehož schopnosti by měly předčit nebo doplnit současnou protivzdušnou obranu země. Označován je jako S-550, což naznačuje, že je vyvinutý na základě aktuálně nejmodernějšího ruského systému protivzdušné obrany S-500 Prométheus. Schopnosti nové zbraně, která je v neznámém stupni vývoje, jsou neznámé a odborníci o nich pouze spekulují. Pokud půjde vše dobře, mohla by být ve výzbroji během pár let.

S-500 nejspíše všechny rakety nezvládne

Největší země světa má již několik let ve výzbroji velmi schopný systém S-400, a od roku 2021 také nový systém S-500. Ten by měl být dle dostupných údajů schopen ničit mezikontinentální balistické rakety i hypersonické střely, jeho dosah vychází až na 600 kilometrů. Některé údaje ovšem tvrdí, že je schopný sestřelovat balistické rakety jen s dosahem do 3 500 kilometrů. Vedle toho lze interceptory použít i proti cílům na nízké oběžné dráze.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu již v roce 2021 uvedl, že by měl S-550 schopnosti S-500 doplňovat. Odborníci spekulují o tom, že tím Rusko nejspíše myslí schopnosti zasahovat cíle, proti nimž není S-500 příliš vhodný. Pravděpodobně by se jednalo o mezikontinentální rakety s větším dosahem a o vesmírné cíle, na něž by nebyly schopné střely ze staršího systému dosáhnout. Na cíle na kratší vzdálenosti má pak Rusko S-400 a S-350 Vityaz.

Zasáhne i cíle v hlubokém vesmíru

Někteří dokonce spekulují, že by cílem pro S-550 nemusely být jen satelity na vyšších oběžných drahách, ale například i vesmírné lodě nebo drony. Asi jako největší hrozbu může Rusko vnímat vesmírný robotický bezpilotní raketoplán Boeing X-37B označovaný i jako vesmírný dron. Spojené státy mají dva, a jsou schopné ve vesmíru vykonávat dlouhodobé mise. Spekuluje se i o možnosti jejich vyzbrojení, i když dnes jsou používané hlavně k výzkumným účelům.

Moskva, posílení protivzdušné obrany

Do Moskvy už nic nepronikne, „vytunila“ svou protivzdušnou obranu: systémy Pancir-S1 na střechách budov, S-300, S-400 i S-500 poblíž

V případě, že by Rusko novým systémem značně vylepšilo schopnosti své protiraketové obrany, zvláště pak nad rámec obrany Moskvy, lze očekávat reakce dalších mocností, což by vedlo k dalším závodům ve zbrojení. Spojené státy by mohly výrazně navýšit počet protistřel své protiraketové obrany GMD, která by v současné době měla disponovat zhruba 60 protiraketami. Čína zase může zvýšit úsilí na vývoji svého systému HQ-29.

Jak odhadujete schopnosti systému S-550?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články