Video: s porážkou musí počítat ruský tank T-80 za doprovodu BMP-3 vždy, když se vydá přes otevřené pole, byť jde o promyšlený útok

Ačkoliv se útočníci mohou k útoku dobře připravit a dokonce zdolat první nebezpečnou překážku, úspěch to proti dobře připravené obraně zajistit nemusí.

Tank T-80BVM a blátivém terénu i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Dostat se přes dobře organizovanou obranu není snandé, a to ani když útočník postupuje sofistikovaně a promyšleně. Obrana se totiž může opírat hned o několik základních prvků – tím prvním je minové pole, na němž mohou obrněná vozidla uvíznout, a i když se jim ho podaří překonat, v otevřeném prostoru jsou vidět z dronů. Následně je může s přesností zničit dělostřelectvo nebo sebevražedné drony, proti čemuž je obrana nemožná.

T-80 vybavený MT-6 dokázal překonat miny

Jak může vypadat relativně dobře zorganizovaný útok proti obranné linii, můžete vidět na videu pod tímto článkem. Zachycuje, jak se pokusil zaútočit ruský tank T-80 doprovázený dvěma bojovými vozidly pěchoty BMP-3, která byla pravděpodobně naložena výsadkem vojáků. Tank byl vybaven dokonce odminovávacím zařízením K-MT-6, uvádí MilIn, s jehož pomocí se podařilo útočícím vozidlům překonat nebezpečné minové pole. Zdaleka to však neznamenalo, že mají vyhráno. Miny byly totiž pouze první z mnoha překážek.

Vozidlo BMP-3 iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Vozidlo BMP-3

Útok obrněných vozidel totiž sledoval dron a pomohl na něj navést palbu dělostřelectva a sebevražedné drony. Co přesně však vozidla zastavilo, není jasné, ale tank a minimálně jedno bojové vozidlo pěchoty zůstaly v plamenech v otevřeném terénu. V jednom případě je vidět, jak do již stojícího BMP-3 ještě naráží sebevražedný dron. Vozidlo poté vzplálo a od něj nejspíše i voják, který se pod ním schovával. Některým členům osádek a výsadku se podle záběrů podařilo nakonec z vozidel uniknout, ale útok jasně ztroskotal.

T-80 může mít výkonnou plynovou turbínu

Tanků T-80 je více typů a ze záběru není jasné, o jaký konkrétně se jednalo. Konstrukce T-80 pochází ze 70. let 20. století, ale mnohé kusy byly v Rusku významně modernizovány. Tank je vyzbrojen dělem ráže 125 milimetrů a má automatické nabíjení, díky čemuž stačí k jeho obsluze tříčlenná osádka, uvádí MilitaryToday. Některé typy tanků T-80 mají plynovou turbínu a jsou schopné se pohybovat rychlostí až 80 km/h, kdežto typy s běžným motorem pak kolem 60 km/h. Mnohé verze mají také různé typy reaktivního pancéřování.

Zničený transportér BTR-82A

Video: když se ruští vojáci rozhodnou pro útok přes otevřené pole, mohou se snadno stát „lovnou zvěří“ bez možnosti úniku

BMP-3 je nejmodernější typ bojového vozidla pěchoty zavedeného v ruských ozbrojených silách. Vyznačuje se tím, že má za hlavní zbraň kanon ráže 100 milimetrů doplněný rychlopalným kanonem ráže 30 milimetrů a koaxiálním kulometem, uvádí WeaponSystems. K jeho obsluze je zapotřebí tříčlenná osádka a v zadní části je ještě místo pro výsadek 7 vojáků. Vozidlo může mít přídavné reaktivní pancéřování, jímž disponovalo i ve videu zničené BMP-3, ale ani tato dodatečná ochrana nezabránila tomu, aby ho zlikvidoval dron.

Neúspěšný útok T-80 za doprovodu BMP-3

Proč podle vás neuspěl ruský útok neuspěl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články