Jakýkoliv čínský útok na Tchaj-wan by musel projít skrze 150 km širokou „smrtelnou zónu“, která může Američanům získat až 1 měsíc

Během útoku na Tchaj-wan nejkratší cestou by musela Čína překonat 150 kilometrů široký průliv. Ale pokud bude dobře strážen, mohou v něm mnozí najít akorát smrt.

Tchaj-wanská vojákyně i Zdroj fotografie: Taiwan Presidential Office / Creative Commons / CC BY
                   

Útok Číny na Tchaj-wan není vůbec vyloučen, jelikož komunistická země považuje ostrov za své území a opakovaně mu vyhrožuje. Ten se proto snaží vybudovat účinnou obranu, s čímž mu pomáhají i Američané. Nová strategie má spoléhat na velké množství dronů, s jejichž pomocí by bylo možné napadat útočící čínské síly a vydržet do doby, než přijdou na pomoc vojáci z USA. Tchajwanský průliv se má v podstatě změnit v jakousi smrtelnou zónu.

3 úrovně dronů, aby nic neprošlo

Strategie Spojených států amerických a Tchaj-wanu spoléhá na to, že by oblast 150 km širokého průlivu zaplnily tisíce dronů – letecké, hladinové i podmořské. ArmyRecognition uvádí, že by armáda dronů měla být schopna udržet čínskou armádu až po dobu jednoho měsíce, aby Američané měli dostatek času na vyslání svých sil k odražení hlavního útoku. Ti také hodlají dodat Tchaj-wanu směsici dronů v rámci programu nazvaného Replicator – jenom v letošním roce je na něj vyčleněno 500 milionů dolarů (11,7 miliardy Kč).

O programu Replicator jsou jenom kusé informace – známy jsou totiž jenom některé typy dronů, které by měl Tchaj-wan dostat. Kolik přesně jich v dalších letech bude, však jasné není. V letošním roce nicméně obdrží ozbrojené síly ostrova například drony Switchblade 300 a Altius-600M, uvádí Twz, a v pozdějším období pak drony Switchblade 600 a další typy. Nezahálí však ani tchajwanský zbrojní průmysl, který vlastními silami buduje domácí flotilu dronů, a lze předpokládat, že je bude v případě obrany s těmi americkými kombinovat.

Hrozba pro vyloďovací čluny i vojáky

Swichblade jsou rodina přenosných sebevražedných letecké dronů odpalovaných ze zařízení připomínající minomet. Verze 300 je malá, společnost AeroVironment na stránkách uvádí, že má hmotnost 3,27 kg a dosah až 30 km. Větší verze 600 má pak hmotnost 15 kilogramů a dosah 40 km, zatímco hmotnost Altius 600M je 12,25 kilogramů a jeho výhodou je vytrvalost – Wikipedia uvádí, že může letět po dobu až 4 hodin. Lze si představit, že by mohly takového drony útočit na vyloďovací čluny a techniku, případně i na vojáky na pobřeží.

Taiwanská armáda

Jak se Tchaj-wan připravuje na (ne)vyhnutelnou válku: může doufat, že se čínská armáda ani nevylodí, postaví proti ní až 1,8 milionu vojáků

Tchaj-wan se také poučil z Ukrajiny a vyvíjí vlastní hladinový dron, o němž je jenom málo známých informací – vypadá jako rychlý člun s velmi nízkou siluetou, a TheAviationist uvádí, že má být jeho výtlak kolem 20 tun. Sloužit by mohl jako sebevražedný a narážet do plujících čínských lodí, i když může plnit i další úkoly. Tchaj-wan vedle toho pracuje na robotické ponorce dlouhé 30 m, která by měla být vyzbrojena dvojicí torpédometů k útokům na čínské lodě.

Ukázka, jak útočí dron Altius-600M

Existuje efektivnější způsob, jak bránit Tchaj-wan?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články