Nedávno představený „zabiják dronů“ Terrahawk Paladin z Británie může na Ukrajině odvést kus práce hlavně při ochraně měst

NÁZOR: Boj proti dronům je jedním z nejdůležitějších úkolů, k obraně jsou přitom potřeba nejenom systémy efektivní, ale hlavně levné a ve vysokém počtu.

MSI Terrahawk Paladin i Zdroj fotografie: MSI-Defence Systems
                   

Ozbrojené konflikty posledních let ukazují, že armády potřebují značné množství zbraní i proti dronům. Jejich účinnost se totiž prokázala nejen ve válce na Ukrajině, ale např. i při útoku Hamásu na Izrael, stejně jako při zabírání Náhorního Karabachu. Zbraně musí být přitom účinné proti různým typům dronů, nesmí být drahé, jelikož by se nevyplatily, a musí jich být veliké množství. Možným řešením proto může být britský systém MSI-DS Terrahawk Paladin.

Rusko útočí pomocí dronů všude

Protidronových zbraní se v poslední době ve světě objevuje více, ale britský Terrahawk Paladin dostane šanci prokázat své schopnosti přímo v boji, a to na Ukrajině, kam podle Defence-Blog směřuje jako součást západní pomoci. A rozhodně se bude hodit, protože Rusko téměř každý den vypouští sebevražedné drony, které mají všemožné cíle po celé Ukrajině; ta přitom stále nemá dostatek zbraní, aby ohrožená místa pokryla. Rusko se navíc může během zimy opět pokusit útočit pomocí dronů na systémy dodávek energií pro civilisty.

MSI-DS Terrahawk Paladin na nákladním automobilu iZdroj fotografie: MSI-Defence Systems
MSI-DS Terrahawk Paladin na nákladním automobilu

Britská zbraň je žhavá novinka, firma MSI-Defence Systems ji představila teprve v září 2022. Jde o jakousi kontejnerovou platformu, kterou lze instalovat na různé typy vozidel, a také ji lze jednoduše sundat a umístit na pevnou pozici. Systém by si měl poradit s různými typy dronů od malých až po ty velké. Působit může samostatně, ale i být zapojený do sítě s koordinovanou palbou. Jeho součástí je radar, termokamera, laserový zaměřovač a pokročilý systém zaměřování s umělou inteligencí. O chod systému se pak stará vlastní generátor.

Ukrajinci dostanu verzi s běžným dělem

Podle ArmyRecognition míří na Ukrajinu Terrahawk Paladin vybavený dělem Mk44 Bushmaster II ráže 30 milimetrů, což je zbraň používaná na mnoha západních obrněných vozidlech včetně českých Pandur 2. Pro britský systém by tedy měl být stálý dostatek munice, a dokonce i té předem programovatelné, která je mnohem účinnější. Existují ale i varianty vybavené jinými typy zbraní, a to od kulometů ráže 7,62 milimetrů až po kanony ráže 40 milimetrů.

Trasovací munice, střelba německých Gepardů na Ukrajině

Trasovací munice je účinnou zbraní proti dronům. Německé Gepardy při střelbě vypadají, jako by propalovaly oblohu laserem

Účinnost Terrahawk Paladin proti dronům by mohla být srovnatelná třeba s německým Flugabwehrkanonenpanzer Gepard s dvojicí děl ráže 35 milimetrů. Ale vzhledem k pokročilým senzorům a umělé inteligenci by měl být ještě účinnější. Jeho výhodou je variabilita, protože může být snadno umístěn třeba na podvozek nějakého nákladního automobilu. V rozloženém stavu má 6,7 metrů na délku a 3,6 metrů na šířku, hmotnost pak kolem 10 tun.

Terrahawk Paladin mířící na Ukrajinu

Kde by měla Ukrajina nasadit novou protidronovou zbraň?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články