Video: na ruský „raketomet hrůzy“ stačí jeden dobře mířený dron do motoru. S prázdným zásobníkem je však výbuch malý

Raketomet, který vypaluje termobarické rakety, jimiž zabije i bojovníky v úkrytech, je na každém bojišti prioritním cílem. Zničit ho přitom není těžké.

Trojice raketometů TOS-1A i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Jednou z nejhrozivějších ruských zbraní je zcela nepochybně raketomet označovaný jako TOS-1A Solncepjok, neb téměř neexistuje možnost, jak se před jeho střelami ukrýt ukrýt. Nejúčinnější obranou proti němu tak je, zničit ho dříve, než stihne vypálit, a proto po něm doslova pasou průzkumné jednotky a sebevražedné drony. A v momentě, kdy se ocitne v jejich hledáčku, má už jenom opravdu malou šanci, že přežije.

Dronu zkrátka raketomet neujede

Dobrý příklad, jak probíhá boj s raketometem TOS-1A, dokládá video pod článkem pořízené kamerou nějakého sebevražedného dronu. Na záběrech je vidět vozidlo pohybující se zřejmě v zastavěné oblasti, ale záběry jsou dost nejasné. Je vidět, jak sebevražedný dron raketomet stíhá, a nakonec ho dostihne a trefí do zádi, čímž ho spolehlivě zlikviduje. MilIn upozornil, že raketomet neexplodoval, protože v něm nebyla munice (asi se vracel z akce).

Raketomet TOS-1A iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Raketomet TOS-1A

TOS-1A dokáže nahánět hrůzu, neboť používá termobarickou munici, která rozptýlí do vzduchu oblak hořlaviny, a ten poté zažehne – dokáže nejenom vše spálit, ale v okolí vytváří podtlak trhající vnitřní orgány vojáků. Na druhou stranu je raketomet zranitelný, protože se musí přiblížit k místu bojů. I proto je umístěn na podvozku tanku T-72A / T-90S, uvádí MilitaryToday, takže je sice odolný, ale v zadní části, kde má motor, je pancéřování slabé.

Rakety z TOS-1A nemají velký dosah

Raketomet TOS-1A má na tankovém podvozku umístěn odpalovač na 24 raket ráže 220 mm, uvádí ArmyRecognition, které může odpalovat jednotlivě, po dvou, ale i v postupné salvě. Rakety nemají veliký dosah, uváděno je 6 km, ale údajně existují i novější verze s doletem až 10 km. K obsluze TOS-1A je potřeba osádka složená ze 3 vojáků a raketomet disponuje zaměřovačem nebo balistickým počítačem, až spoléhá hlavně na plošný efekt salvy střel.

Raketomet TOS-1A dokáže v zákopech šířit hrůzu. Před strašlivou termobarickou zbraní se nelze nikam ukrýt

Za záběrů na videu není jasné, jaký typ dronu byl k likvidaci TOS-1A využit, ale s největší pravděpodobností je jednalo o kvadrokoptéru s nějakou kumulativní hlavicí – třeba z RPG-7, jejíž průraznost 500 milimetrů RHAe stačí ke zničení tanku, pakliže ho zasáhne do méně chráněné části. Dron navíc létá mnohem rychleji, než jaká je maximální rychlost raketometu, která dosahuje na silnici až 60 km/h, ale v terénu mnohem méně.

Zničení raketometu TOS-1A

Co považujete za největší slabinu raketometu TOS-1A?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články