Boje tentokrát na Ukrajině nejspíše moc neutichnou, ani jinak obávané počasí nedokáže vojáky zastavit

Válku na Ukrajině ovlivňuje zejména v období podzimu a jara počasí – ale zatímco minulý rok to znamenalo velké utichnutí bojů, letos je situace nejspíše jiná.

Tanky uvízlé v ukrajinské rasputici i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
                   

Druhá polovina podzimu a začátek zimy je na Ukrajině obdobím, během něhož jsou vojenské operace velmi obtížné. Během takzvané rasputice je totiž terén rozbahněn až do takové míry, že jím obtížně projíždí i pásová technika, a pohyb je tak možný většinou jenom po zpevněných cestách. Přirozeně to proto bývá období, kdy bojů moc neprobíhá – oproti minulému roku to ale vypadá, že bude pravděpodobně letošní scénář trochu jiný.

Ne vždy dokáže rasputica vojáky zastavit

Ačkoliv na ukrajinském bojišti panuje rasputica, vypadá to, že nemá na intenzitu bojů na přelomu listopadu a prosince přílišný dopad. Portál Pravda v poslední listopadový den 2023 uvedl, že během 24 hodin zneškodnila ukrajinská armáda 1 180 ruských vojáků, což je jedno z nejvyšších čísel za celou dobu války, a svědčí to o intenzitě bojů. I 13 zničených tanků a 28 obrněných vozidel pak podtrhuje, že min. ruská armáda se snaží nasazovat těžkou techniku.

Francouzský stíhač tanků AMX 10-RC

Unikátní kolové stíhače tanků AMX-10RC z Francie umí tvrdě udeřit a rychle ujet: na Ukrajině se mohou vydat i skrze rasputicu

Situace je přesto během rasputice mimořádně obtížná; portál TheDrive uvedl, že ruští vojáci v okolí Avdijivky v tomto období doslova uvázli v blátě a sněhu, a nemohou příliš pokračovat – tvrzení dokládají i různé záběry a fotografie na sociálních sítích. S blátem se ale pochopitelně potýkají nejen útočníci, ale i obránci, jejichž situace je však ve statických pozicích o něco jednodušší. I na videu pod tímto článkem však lze vidět, jaký problém může mít vozidlo Humvee ukrajinské armády, které je známé svou skvělou průchodností terénem.

Kolona Rusů uvízla v rozbahněném poli

Při současné situaci lze na bojišti očekávat hlavně mnohem menší nasazení tanků a celkově obrněné techniky, která projíždí blátem jenom ztěžka. EuromaidanPress ale přesto cituje zajatého ruského vojáka, jak popisuje útok s tankem s odminovacím zařízením. Velitelé prý nedbali varování před blátem a poslali kolonu s ním v čele do útoku. Tank uvízl uprostřed pole a celá útočná kolona tak zastavila. Ukrajinská palba ji pak zlikvidovala a téměř všechny vojáky zabila.

Soudě dle minulého roku nejspíše ani trochu neutichnou pěchotní útoky, které podniká ruská i ukrajinská armáda, neboť jednotky mohou, byť s obtížemi, bojovat i v blátě. Na druhou stranu musí čelit minám, před jejichž výbuchem je jindy může ochránit technika, v níž právě jedou. Sice je lze zneškodnit i ručně, v blátě to jde ale obtížněji.

Kdyby pak boj přece jenom nějak výrazně utichl, byla by to nejspíše otázka týdnů. Jestli navíc začne mrznout a bláto ztvrdne, lze techniku opět bez velkého omezení nasadit. Ruská i ukrajinská armáda je přitom zvyklá bojovat i v zimním období, takže nelze vyloučit, že by mohly obě strany využít „přestávku“ k přípravě nějaké zimní ofenzivy.

Humvee má problém s blátem na Ukrajině

Jak nejlépe by měla Ukrajina využít pravděpodobnou přestávku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články