Video: názorná ukázka, jak Ukrajinci zničili ruské zásobování. Když Ural-4320 zastavil, dron se mu lehko stal osudným

Odříznout nepřítele na frontě od munice nebo potravin je nesmírně účinná taktika. Zásobovací nákladní vozy přitom nejsou pro silnou protitankovou hlavici problém.

Ruský nákladní vůz Ural-4320 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Válka na Ukrajině není vedena pouze na samotné frontě, ale velmi intenzivně probíhá i na přístupových cestách k bojišti (tedy mimo jiného). Vojáci totiž potřebují dostatek zásob od munice až po potraviny a palivo, ale i mnoho dalšího. A pokud jednotky tyto věci v dostatečném množství nedostanou, přestávají být bojeschopné a lze je porazit mnohem snáze. K přerušení zásobování jsou přitom velice efektivní sebevražedné drony. Jak moc ukázal ukrajinský voják Serhii Sternenko na X (Twitteru), a video z „přepadovky“ je vidět níže.

Jediný dron může zničit cenné zásoby

Ukrajinská armáda využívá útoky sebevražednými drony třeba k odříznutí jednotek ve vybraných oblastech, a to včetně malých měst, uvádí Defence-Blog. Zejména komerční drony jsou relativně levné – jejich cena bývá jenom zlomek hodnoty nákladního automobilu, a pokud ho navíc zastihnou plný nákladu nebo vojáků, může jediný dron způsobit opravdu značné ztráty. Pro nepřítele to přitom znamená vypravit nový vůz a absolvovat cestu znovu.

Ukrajinský dron FH-901 iZdroj fotografie: Uživatel Airwolfhound / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajinský dron FH-901

Video pod tímto článkem ukazuje, jak může takový útok vypadat. Ukrajinský průzkumný dron nejdříve zjistil pozici nákladního vozidla, v tomto případě se pravděpodobně jednalo o Ural-4320, a následně povolal dron sebevražedný – na záběrech je vidět i část jeho hlavice, která je pravděpodobně z RPG-7. Náraz zachycený z průzkumného dronu v prvním okamžiku nevypadá tak vážně, ale během chvíle se auto ocitlo v plamenech. Absence výbuchů naznačuje, že na něm nebyla munice ani palivo, ale nakonec z něj stejně zbyla jen ohořelá kostra.

Ural-4320 je starý, ale stále užitečný

Vozidlo Ural-4320 mají ruské ozbrojené síly ve vysokých počtech, dle odhadů jich bylo na začátku války na Ukrajině přes 8 tisíc. Jde o přepravní prostředek na podvozku 6×6 zavedený do výzbroje již v roce 1976 a slouží v mnoha variantách, ale jako nákladní automobil má vpředu kabinu pro 3 osoby a na korbě uveze náklad o hmotnosti 6 tun, případně je v něm místo pro 27 osob, uvádí MilitaryToday. K tomu může vléci přívěs o hmotnosti až 11,5 tun, pohybuje se rychlostí až 85 km/h a má velmi dobrou průchodnost terénem.

Bombový útok na automobily

Houževnatí ukrajinští partyzáni znemožňují Rusům ovládnout oblasti a pomalu je ničí, jednou jich dokonce zemřelo 400 najednou

Má přitom nepancéřovanou kabinu, ačkoliv na ni lze namontovat přídavný pancíř. Jenomže drony většinou používají hlavice z protitankového granátometu RPG-7 o hmotnosti přes 2 kilogramy, které zvládají podle typu prorážet pancíř o síle 400 až 500 milimetrů RHAe. Přídavný pancíř pro ně tedy nepředstavuje žádný problém, a navíc mohou útočit na nechráněnou korbu. Dron navíc zasáhne nejenom automobil stojící, ale klidně i jedoucí.

Jak velké ztráty mohou mít ruské nákladní vozy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články