Video: názorná ukázka, jak Ukrajinci zničili ruské zásobování. Když Ural-4320 zastavil, dron se mu lehko stal osudným

NÁZOR: Odříznout nepřítele na frontě od munice nebo potravin je nesmírně účinná taktika. Zásobovací nákladní vozy přitom nejsou pro silnou protitankovou hlavici problém.

Ruský nákladní vůz Ural-4320 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Válka na Ukrajině není vedena pouze na samotné frontě, ale velmi intenzivně probíhá i na přístupových cestách k bojišti (tedy mimo jiného). Vojáci totiž potřebují dostatek zásob od munice až po potraviny a palivo, ale i mnoho dalšího. A pokud jednotky tyto věci v dostatečném množství nedostanou, přestávají být bojeschopné a lze je porazit mnohem snáze. K přerušení zásobování jsou přitom velice efektivní sebevražedné drony. Jak moc ukázal ukrajinský voják Serhii Sternenko na X (Twitteru), a video z „přepadovky“ je vidět níže.

Jediný dron může zničit cenné zásoby

Ukrajinská armáda využívá útoky sebevražednými drony třeba k odříznutí jednotek ve vybraných oblastech, a to včetně malých měst, uvádí Defence-Blog. Zejména komerční drony jsou relativně levné – jejich cena bývá jenom zlomek hodnoty nákladního automobilu, a pokud ho navíc zastihnou plný nákladu nebo vojáků, může jediný dron způsobit opravdu značné ztráty. Pro nepřítele to přitom znamená vypravit nový vůz a absolvovat cestu znovu.

Ukrajinský dron FH-901 iZdroj fotografie: Uživatel Airwolfhound / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajinský dron FH-901

Video pod tímto článkem ukazuje, jak může takový útok vypadat. Ukrajinský průzkumný dron nejdříve zjistil pozici nákladního vozidla, v tomto případě se pravděpodobně jednalo o Ural-4320, a následně povolal dron sebevražedný – na záběrech je vidět i část jeho hlavice, která je pravděpodobně z RPG-7. Náraz zachycený z průzkumného dronu v prvním okamžiku nevypadá tak vážně, ale během chvíle se auto ocitlo v plamenech. Absence výbuchů naznačuje, že na něm nebyla munice ani palivo, ale nakonec z něj stejně zbyla jen ohořelá kostra.

Ural-4320 je starý, ale stále užitečný

Vozidlo Ural-4320 mají ruské ozbrojené síly ve vysokých počtech, dle odhadů jich bylo na začátku války na Ukrajině přes 8 tisíc. Jde o přepravní prostředek na podvozku 6×6 zavedený do výzbroje již v roce 1976 a slouží v mnoha variantách, ale jako nákladní automobil má vpředu kabinu pro 3 osoby a na korbě uveze náklad o hmotnosti 6 tun, případně je v něm místo pro 27 osob, uvádí MilitaryToday. K tomu může vléci přívěs o hmotnosti až 11,5 tun, pohybuje se rychlostí až 85 km/h a má velmi dobrou průchodnost terénem.

Bombový útok na automobily

Houževnatí ukrajinští partyzáni znemožňují Rusům ovládnout oblasti a pomalu je ničí, jednou jich dokonce zemřelo 400 najednou

Má přitom nepancéřovanou kabinu, ačkoliv na ni lze namontovat přídavný pancíř. Jenomže drony většinou používají hlavice z protitankového granátometu RPG-7 o hmotnosti přes 2 kilogramy, které zvládají podle typu prorážet pancíř o síle 400 až 500 milimetrů RHAe. Přídavný pancíř pro ně tedy nepředstavuje žádný problém, a navíc mohou útočit na nechráněnou korbu. Dron navíc zasáhne nejenom automobil stojící, ale klidně i jedoucí.

Jak velké ztráty mohou mít ruské nákladní vozy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články