Jediné 2 existující záběry, jak speciální ukrajinské jednotky zabily Wagnerovce až v Súdánu, v němž Rusko parazituje na zlatě

Ukrajina slíbila ruským válečným zločincům, že po nich půjde po celém světě. Ani žoldnéři Wagnerovy skupiny se proto nemohou cítit bezpečně, i když jsou v Africe.

Ukrajinské speciální síly i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
                   

Ukrajina nebojuje s ruskou armádou jenom na frontě, a dává dlouhodobě najevo, že hlavně její speciální síly operují (a budou operovat) v hlubokém ruském vnitrozemí a útočit tam jak na vojenské cíle, tak na osoby spojené s invazí na Ukrajinu. Její představitelé, zejména pak prezident Volodymyr Zelenskyj, totiž slíbili, že tito lidé nebudou v bezpečí nikdy a nikde – a jak vidno, sliby evidentně naplňují. Existují i obrazové důkazy o tom, že se opakovaně stali cílem ukrajinských speciálních sil ruští členové Wagnerovy skupiny v Súdánu.

Likvidace granátomety i ručními zbraněmi

Působení ukrajinských speciálních jednotek ukazuje například video pod tímto článkem – jsou v něm obsaženy dvojí a jediné existující veřejně dostupné záznamy z akce; portál KyivPost datoval jejich pořízení zhruba na přelom října a listopadu 2023. První z videí je pořízené termovizí, pravděpodobně z dronu, a pak přístroji z pozorovacích stanovišť. Ukazuje přitom ukrajinské členy speciálních jednotek, jak prochází městem, lokalizují Wagnerovce, a pak na ně spustí palbu. Výbuchy naznačují použití granátometů či raketometů, ale i střelbu z ručních zbraní.

Na dalších záběrech, tentokrát pořízených za dne, je vidět nespecifikované město, v němž se pohybují ozbrojenci – jednat se má o Wangnerovce či jejich spojence. Na místa jejich výskytu poté začnou dopadat granáty (může jít o dělostřelecké nebo minometné) a některé zásahy se zdají být přesné. Bližší podrobnosti o útoku ani počtu zabitých Wagnerovců nejsou známy, ale dokazuje to, že ukrajinské speciální síly zvládají operovat i v zahraničí.

Wagnerovci pomáhají armádě i s těžbou zlata

Rusko, respektive Wagnerova skupina založená Jevnenijem Prigožinem, kterého nechal údajně zabít ruský prezident Vladimir Putin (mnozí odborníci ani veřejnost o tom nepochybuje, ale přímý důkaz neexistuje, a třeba SeznamZprávy upozornily na Prigožinův poslední pokus o znovuzískání přízně ruského prezidenta), se angažuje hned v několika afrických zemích. Konkrétně v Súdánu by měla působit od roku 2017. Zpočátku mohla být žoldáků v zemi zhruba stovka, ale jejich počet postupně narůstal na 500 a možná i více, uvádí BBC. Žoldnéři tam např. pomáhali s výcvikem vládních vojáků, potlačováním nepokojů a lukrativní těžbou zlata.

Ruská armáda a její technika

Názor/video: jakou techniku odevzdali Wagnerovci ruské armádě; ve výbavě měli tanky, dělostřelectvo i systém protivzdušné obrany

Podle mnohých zdrojů Wagnerovci pomáhali (a stále pomáhají) těžbou zlata i jinými činnostmi prát ruským oligarchům a vládním činitelům peníze a dostávat je do zahraničí. V roce 2019 pak začaly v Súdánu protesty proti vládě, načež Wagnerovci změnili kabát – místo vlády podporují povstalecké Síly rychlé podpory, které také ovládly lukrativní doly. Wagnerovci zajišťují povstalcům i výzbroj, možná až z 90 procent. Její dodávky se přitm nezastavily ani po Prigožinově smrti, což ukazuje, že Wagnerovce nyní ovládá Kreml a o Súdán má enormní zájem.

Operace Ukrajinců proti Wagnerovcům v Súdánu

Jak lukrativní je pro Rusko působení v Súdánu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články