Video: když je nejhůře, osvobozuje území ukrajinská elitní jednotka Kraken, která by mohla plnit „drsné“ klíčové úkoly i při ofenzivě

Rychlá koordinovaná akce je při osvobození nesmírně důležitá. Stejně jako mít připravenou zálohu v případě střetu, který by jinak nemusel dopadnout moc dobře.

Ukrajinský voják, jednotka Kraken i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Spojených států amerických
                   

Ukrajinská armáda chystá v letošním roce další ofenzivu, i když zatím není jasné, kdy začne a v jakém bude vedena směru. Jak to při takové akci vypadá, nicméně ukazuje třeba video pořízené v roce 2022 ukrajinskou elitní jednotkou Kraken, která osvobozovala od ruského vlivu oblasti Kyslivka a Kotliarivka nedaleko Svatove. Ze záběrů je zřejmé, že jednotka neponechává nic náhodě; má velitelské centrum, vojáci se vzájemně kryjí, a když je třeba, zasáhne obrněná technika.

Dobrovolnický Kraken vznikl ze členů Azovu

Jednotka Kraken je v ukrajinských ozbrojených silách vcelku nový pojem, jde o dobrovolnický pluk spadající pod speciální síly Hlavního ředitelství zpravodajské služby Ukrajiny, přičemž obvykle plní klíčové a velmi náročné úkoly, na něž běžné jednotky nestačí. Vytvořili ji veteráni z pluku Azov, takže v proruských médiích je líčena jako extremistická, což naopak jednotka odmítá. Napadená země ji nasadila do významných bojů jako byla ofenziva v Charkovské oblasti, obsazení Izjumu nebo obrana Bachmutu.

Video z útoku ukazuje, že je vše řízeno z velitelského centra, v němž jsou k dispozici velké monitory. Právě v tom místě se pravděpodobně sbíhají záběry z průzkumných dronů, a velitelé tak mohou mít přehled jak o nepříteli, tak o svých jednotkách. Opakovaně je slyšet, že vojáci v poli nejspíše s velitelstvím komunikují, jejich pohyb i akce tedy byly dopředu promyšlené.

Střelba z raketometu NLAW iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Velké Británie / Creative Commons / CC BY
Střelba z raketometu NLAW

Zajímavá je pak výzbroj jednotky, která má běžné zbraně ukrajinské armády, jako jsou útočné pušky AK-74 ještě sovětského původu, ale jiní členové jsou zase hojně vybaveni Západními zbraněmi, například americkou karabinou M4, což je vlastně zkrácená útočná puška M16A2. Používány jsou do ní náboje ráže 5,56 x 45 milimetrů NATO. Má 30ranný zásobník a efektivní dostřel 500 metrů, rychlost střelby je až 950 ran za minutu. V záběru se objeví i původně sovětský kulomet PKM ráže 7,62 milimetrů.

V případě potřeby přijede obrněný transportér

Když je třeba, povolá si jednotka na pomoc i těžší techniku. Opakovaně se objevuje osmikolový obrněný transportér, pravděpodobně BTR-80, ale s novou bezosádkovou věží, v níž je osazen kanón ráže 30 milimetrů. Ten zasype nepřítele palbou, aby útok podpořil. Do boje se následně zapojí i další obrněné vozidlo vybavené těžkým kulometem.

Útočící ukrajinští vojáci jsou navíc velmi dobře vybaveni přenosnými protitankovými zbraněmi, lze u nich vidět velmi rozšíření protitankové granátomety RPG-7 sovětského původu, a je možné do nich nabíjet i termobarické a jiné druhy hlavic. Kraken má ve výzbroji i švédské AT4, což jsou jednorázové raketomety s dostřelem 500 metrů. Nejlepší jsou pak britsko-švédské NLAW se schopností útočit na horní části tanků, poradí si de facto s jakýmkoli ruským strojem do vzdálenosti 800 metrů.

Pohyb ukrajinským venkovem je specifický, střídají se tam pole, lesíky, a pak zástavba, většinou jde o přízemní domy obehnané plotem; terén je tak značně nepřehledný a nebezpečí může číhat v podstatě kdekoliv. Právě v takových situacích útočí Ukrajinci pomocí zmíněných termobarických hlavic, které nepřítele doslova roztrhají. Navíc se ukázalo, že v obou oblastech stále žijí místní obyvatelé, hlavně starší lidé bez možnosti odejít. V okamžiku, kdy bylo jasné, že Rusové místo opustili, osvoboditele s radostí přivítali.

Útok jednotky Kraken

Jak může probíhat další ukrajinská ofenziva?

Zdroj: TheSun
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články