2 zářezy najednou: postrach ruské armády, ukrajinská „Létající lebka“ zničila nejtěžší ruské houfnice

Proniknout průzkumným dronem skrze protivzdušnou obranu nepřítele je základem úspěchu, cennou techniku je pak možné likvidovat s maximální přesností.

Samohybná houfnice 2S7 Pion i Zdroj fotografie: Uživatel Mike1979 Russia / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kombinace průzkumných dronů a přesně naváděné munice je neobyčejně efektivní, a nejlepší možnou obranou je nad své pozice průzkumné letouny vůbec nepustit. Jenomže ne vždy se je podaří zastavit, i když probíhá jejich rušení elektronickými systémy, a někdy je nezaznamenají ani protiletadlové zbraně, takže odhalí cenné pozice. Ono také zamaskovat těžkou techniku před kvalitními optickými přístroji není vůbec jednoduché, a jakmile se dělostřelci o její pozici dozví, snadno ji zničí. Třeba jako v Chersonské oblasti, jak upozornil MilIn.

Ukrajinské drony Shark není snadné odhalit

Jedním ze špičkových ukrajinských dronových útvarů je jednotka Flying Skull (Létající lebka), která působí v Chersonské oblasti, a její činnost lze spatřit na videu pod tímto článkem. Vybavena je ukrajinskými průzkumnými drony Shark UAS, což jsou stroje vybavené sledovacím systémem s 30násobným zoomem, a výrobce Ukrspec Systems na svých webových stránkách uvádí, že je obtížně zachytitelný. Pohybovat se může ve vzdálenosti až 80 kilometrů od operátora a ve vzduchu vydrží až 4 hodiny. Jeho max. rychlost je pak 115 km/h a dostup 3 km.

9K33 Osa iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY SA
Systém krátkého dosahu 9K33 Osa

Portál Milin uvedl, že se operátorům z Flying Skull podařilo proniknout nad pozice ruských jednotek na východním břehu Dněpru, kde má ukrajinské armáda předmostí, ale protože nemůže přes řeku jednoduše přepravit techniku, podporuje vojáky z druhého břehu dělostřelectvem a raketomety. A právě bezpilotní letouny slouží k průzkumu ruských pozic, a jako v případě zachyceném na videu se jim podařilo objevit samohybnou houfnici 2S7 Pion, a po pečlivém sledování také zjistit, kde zaparkoval protivzdušný systém krátkého dosahu 9K33 Osa.

Houfnice 2S7 Pion má i jadernou munici

Samohybnou houfnici Pion, resp. 2S7 Pion, byla „schovaná“ mezi stromy, ale ze vzduchu byla viditelná na dlouhou vzdálenost. Jde o nejtěžší dělo ve výzbroji ruské armády, jeho ráže je 203 milimetrů. Jednat se přitom mohlo také o vylepšenou verzi 2S7M Malka, která zvládne vystřelit 2,5 rány za minutu, uvádí MilitaryToday, kdežto starší varianta děla má rychlost střelby jenom 1,5 rány za minutu. Projektily přitom mohou zasahovat cíle do vzdálenosti až 47 km, a to i pokud se jedná o jadernou munici, ačkoliv ta moc nasazována není.

2S7M Malka, cvičení

Na Ukrajině se používají extrémně těžká samohybná děla Pion a Malka. Zbraně ráže 203 milimetrů mohou odpálit taktické jaderné střely

Dobrým úspěchem byl pak v případě zachyceném na videu i systém 9K33 Osa, který operátor dronu zahlédl na cestě, když se přesunoval, a zjistil, kde přesně ho Rusové ukryli mezi stromy. Tento systém na kolovém podvozku má vlastní radar a nese 6 střel s dosahem 12 kilometrů, uvádí Army-Technology, a jelikož tato zbraň i houfnice zrovna stála na místě, bylo je možné jednoduše zaměřit a předat jejich souřadnice obsluze raketometu M142 HIMARS. Jeho střely mají přesnost zhruba 1 metr, a na zničení každé ruské zbraně stačila jediná.

Zničení houfnice Pion a systému Osa

Za jak cenné považujete zničení 2S7 Pion a 9K33 Osa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články