Záběry velmi přesně ukazují, jak ukrajinský HIMARS eliminuje ruskou obsluhu dronu – jediný zásah je prostě smazal ze světa

NÁZOR: Drony změnily povahu válčení a schovat se je tak téměř nemožné. Nepřátelské pozice lze odhalit i z dálky, ani vojáci kilometry daleko se tak nemohou cítit v bezpečí.

Ruský drom Supercam S350 i Zdroj fotografie: Unmanned Systems Group
                   

Nasazení dronů změnilo způsoby, jak provádět průzkum, a téměř znemožnilo na bojišti a v jeho okolí cokoliv ukrýt. Doslova stovky dronů mohou pročesávat celou oblast, a to i za špatné viditelnosti bez toho, aby musel být na nějakém místě lidský průzkumník. Obsluhy dronů jsou naopak kilometry daleko, i když to neznamená, že vždy v bezpečí. Jsou totiž cenným cílem, a pokud se o nich nepřítel dozví, mohou to mít sečtené.

Když jeden dron objeví druhý

Zjistit pozici obsluhy dronu, která je běžně vzdálena kilometry, nemusí být jednoduché, ale ani nemožné. Existuje k tomu mnoho způsobů, přičemž jeden z nich ukazuje video pod článkem – a je pravděpodobně nejjednodušší, neboť spočívá v tom, že obsluhu dronu zahlédne nepřátelský operátor. V tomto případě objevil ukrajinský průzkumný dron Shark obsluhu ruského dronu Supercam S-350 na louce v Záporožské oblasti v okamžiku, kdy ho připravovala ke startu.

V případě zjištění pozice obsluhy lze na místo navést například palbu dělostřelectva, v tomto případě to dle Defence-Blog „schytali“ ruští vojáci střelou z raketometu M142 HIMARS, která je i jejich dron na nekrytém prostoru doslova vymazala z povrchu. Tento způsob ale není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát, protože vypuštění dronu netrvá dlouhou dobu a je třeba během velmi krátké chvíle zkoordinovat výsledky průzkumu s nějakým dělostřeleckým nebo raketovým systémem, aby stihl vystřelit dříve, než dron odstartuje.

Drony s podobnými vlastnostmi

Zajímavé na celém incidentu je, že proti sobě stály průzkumné drony vyrobené v domovských zemích, tedy na Ukrajině a v Rusku, s velmi podobnými parametry. Ukrajinský Shark je dron klasické konstrukce připomínající letadlo s tlačnou vrtulí o dosahu 80 km, a na obloze vydrží zhruba 4 hodiny; oproti tomu ruský Supercam S-350 je létající křídlo s vrtulí vpředu a na obloze může podle SupercamAero operovat zhruba 4,5 hodiny do vzdálenosti 100 km od operátora. Oba drony jsou pak vybaveny kamerami, které pravděpodobně fungující i v noci.

Ukrajinští obránci Bachmutu

Video: frontové záběry ukazují ruský pokus o dobytí zákopu a střelbu sotva na pár metrů; ve zpustošené krajině mohou být vojáci kdekoliv

Zničit takovou obsluhu dronu je tedy velmi důležité, jinak by mohla naopak způsobit škody ona. K její eliminaci přitom nemusí sloužit pouze přímé objevení, využít lze i signálu, který spojuje operátora a jeho dron – místo je pak možné přesně zaměřit a oblast zasypat palbou. Na sociálních sítích se například objevily i záběry toho, jak se ukrajinské obsluhy dronů skrývají ve speciálně vybudovaných zákopech a maskují antény stanoviště, aby se proti odhalení a potažmo i útoku ruské armády co nejlépe chránily.

Eliminace obsluhy ruského dronu Supercam S350

Jak byste bojovali proti obsluhám dronů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články