Video: pokud se na „zakopané“ ruské vojáky zaměří zkušení mariňáci, nemusí jim pomoci ani odhodlání bránit se v bunkrech

Pakliže útočníci vědí, kde přesně se obránci skrývají, mají velkou výhodu. Výhru to však neznamená, tu nejhorší práci musí stejně odvést sami vojáci tváří v tvář nepříteli.

Ukrajinští vojáci u transportérů i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zákopy užívají vojáci k obraně již dlouho, ale boj v nich je stále obtížný a nebezpečný jako kdysi. Když se přitom obránci rozhodnou neustoupit, mají útočníci jenom jedinou možnost – ze zákopů je doslova vystřílet. Každý krok je nebezpečný pro obě strany, neboť se může zpoza každého rohu či díry nečekaně vynořit soupeř; rozhodující jsou tehdy pouhé setiny. Ale existují i způsoby, kdy vojáci mohou využít při bojích v zákopech moderní techniku.

Obránci byly pod neustálým dohledem

Jeden ze zákopových bojů ukazuje video níže – vidět jsou na něm členové námořní pěchoty, kteří se snaží vyčistit zákopový systém s bunkry. Velikou pomoc jim během operace poskytly drony, uvádí MilIn, protože díky jejich neustálé přítomnosti věděli, kde se nepřítel nachází, a nemohl je tedy překvapit. Navíc drony pomohly svrháváním granátů, a i když ani dron nevidí všude, nakonec se na videu strhly boje o zemljanky, v nichž se obránci skrývali.

Útočná puška AKS-74U iZdroj fotografie: Roman Stepanov / Creative Commons / CC BY
Útočná puška AKS-74U

O jejich přítomností útočníci věděli, neboť záběry ukazují, že se je snažili obklíčit a ke vchodům, z nichž mohla přijít střelba, se blížili velice opatrně. Dovnitř pak spustili palbu z útočných pušek, aby drželi obránce v úkrytu, a nakonec tam naházeli granáty, čímž útok dovršili. Je to obvyklá taktika, když se obránci odmítají vzdát – série granátů je nakonec zničí.

Útočná puška AKS-74 a spousta granátů

Záběry dronů poskytují zajímavé záběry i na výzbroj útočníků, kteří měli pravděpodobně pušky AK-47, ale minimálně jeden z nich asi disponoval (dle pažby) modelem AKS-74 či AKS-74U. WeaponSystems uvádí, že jde o AK-74 s boční sklopnou pažbou, kterou užívají speciální síly a jednotky – je totiž kompaktnější, přičemž střílí shodnou munici, tedy 5,45×39 mm.

Ukrajinská jednotka v zákopu

Video přímo z helmy: obsazování ruského zákopu může místy vypadat jako z apokalypsy, nic než spoušť a létající granáty

Použité granáty pak nejsou rozeznatelné, mariňáci jich mohli mít celou škálu, ale jejich účinky jsou podobné. Mohlo se jednat třeba o M67, Wikipedia uvádí, že je to tříštivý granát s kulovitým ocelovým tělem, jehož hmotnost je 400 g a uvnitř je 180 g výbušniny. Tělo granátu vytvoří po výbuchu střepiny, které jsou smrtelné na 5 m a na 15 m člověka vážně zraní.

opornyk

🇺🇦🔱 Штурм та зачистка ворожого опорника воїнами-Білинківцями на Харківщині https://www.instagram.com/36_obrmp https://www.youtube.com/@36obrmp https://t.me/ua_marines_36brigade #36ОБрМП #Борітеся_Поборете #ВірніЗавжди #Вести_Боротися_Перемагати #Морська_Піхота_України #SemperFidelis #UАmarines

Zveřejnil(a) 36 окрема бригада морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського dne Středa 19. června 2024

Mariňáci, jak útočí na ruský zákop

Jak hodnotíte taktiku útoku na zákop?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články