Video: ukrajinští „tankobijci“ vyrazili na lov a zničili jeden z nejlepších ruských tanků, T-80BWM. Proti americkému Javelinu neměl šanci

Ani jeden z nejlepších ruských tanků nedokáže americké střele Javelin odolat. Ukrajinští „lovci“ tak zničili odstavený T-80BWM v zóně smrti.

Zničený tank na Ukrajině i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukrajinská 36. brigáda námořní pěchoty, která operuje v Doněcké oblasti, si připsala poměrně cenný zásah. Podařilo se jí totiž zničit tank T-80BWM, což je jeden z nejlepších, jaké Rusko do okupace nasadilo. K likvidaci posloužil osvědčený přenosný protitankový komplet FGM-148 Javelin, proti němuž jsou de facto bezbranné všechny stroje na straně útočící federace. Ztráta bolela o to více, že ruská armáda disponuje pouze omezeným počtem moderních tanků typu T-80 a T-90.

Americký louskáček na ruský pancíř

Z videa je patrné, že byl ruský T-80BWM nejdříve imobilizován protitankovou minou, a až následně opuštěn osádkou. Teoreticky byl tedy v tu chvíli bezbranný, ukrajinští vojáci si ale nemohli dovolit nechat takto cenný stroj „ležet ladem“. A vzhledem k tomu, že se nacházel v zóně smrti (tedy soudě dle okolních kráterů po dělostřelecké palbě), bylo nutné zajistit, že už ho ruští vojáci nebudou moci použít. A tak bylo rozhodnuto.

Ukrajina získala systémy FGM-148 Javelin v rámci americké vojenské podpory. Jedná se o přenosný protitankový komplet s pasivním samonaváděcím zařízením typu „vystřel a zapomeň“, který je odpalován přímo z ramene vojáka, případně z vozidla. Střelec prostřednictvím zaměřovače instalovaného v odpalovacím zařízení uloží cíl do paměti střely, a ta se na něj po vypálení sama navádí. Letí přitom po křivce a na cíl dopadá seshora, kde mají obrněná vozidla nejslabší pancíř.

Jak se v praxi opakovaně ukazuje, střely Javelin umí nepřátelské tanky „vypnout“ velmi účinně, čímž jsou pro ruskou armádu silným nepřítelem. Zejména v prvních měsících invaze na Ukrajinu se jim pokoušely bránit samy osádky instalací různých provizorních klecí, avšak neúspěšně. Rusové se nicméně tímto nápadem inspirovali a nechávají instalovat „serózní“ klecové systémy už při modernizaci a výrobě tanků.

Ztráty ruských tanků jsou katastrofální

Pro federativní armádu je ztráta každého tanku T-80 a T-90 velice nepříjemná. Už před začátkem invaze byl odhadován celkový počet bojeschopných tanků T-80BWM na něco málo přes 200, a po roce válčení jich mělo být ztraceno nejméně 73. Většinou byly zničeny, některé ale padly do rukou Ukrajinců, kteří si je nemohou vynachválit. T-80BWM mají daleko lepší ochranu a vyspělejší bojové systémy než předchůdci T-72B, které Ukrajina obdržela i třeba z Maroka. Jedná se hlavně o systém řízení palby Sosna-U, nový kanón a dvouvrstvý reaktivní pancíř Relikt.

Ruský vojenský průmysl se snaží vzniklé ztráty nahrazovat, ale vzhledem k uvaleným sankcím se ukazuje, že ne moc úspěšně. Invazí na Ukrajinu se federace prakticky odstřihla od Západní techniky, i když ji podle všeho postupně dokázala nahradit čínskou, a to nikoliv horší. Jednalo se třeba o francouzské termovizní kamery Catherine-FC, které jsou důležitou součástí systému Sosna-U. Problémem je však také naprostý nedostatek mikročipů používaných v elektroinstalaci tanků, což Rusko nutí některé stroje kanibalizovat.

Jak hodnotíte tank T-80BWM?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články