Jak se tanky T-72B vrací zpět do země tehdejšího SSSR, aby ji bránily před „stvořitelem“. Do boje je vylepší česká zbrojovka

Tanky T-72B byly nejlepší verzí ve službách SSSR; nyní se vrací zpět na území bývalého svazu, aby bránily Ukrajinu. Nejdříve je ale vylepší velká česká zbrojovka.

Tanky T-72B i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Když českoslovenští – a vlastně dodnes i čeští vojáci – používali a stále používají tanky T-72 tehdy vyrobené v licenci na Slovensku, měli horší techniku než jejich sovětští spolubojovníci. To nejlepší si totiž Sovětský svaz nechával pro sebe, takže zatímco jeho vojáci jezdili v tancích T-72B, spojenci (včetně československých) ve verzích T-72M. Ty byly v mnohém zjednodušené a hlavně jejich ochrana oproti sovětským strojům značně ztrácela.

Sovětský tank T-72B byl mnohem těžší

Československý tank nelze s těmi sovětskými zcela srovnat, protože zatímco verze B v sovětských službách měla hmotnost 44,5 tuny, tak československá jen něco přes 37 tun. Důvodem byla mnohem vyšší odolnost sovětských typů zajištěná využitím silnějšího a kompozitního pancéřování. Verze B navíc měla oproti předchozí neořezané variantě A i pancéřování v přední části korby, případně také lepší kompozity ve věži. Později navíc obdržely tanky T-72B i reaktivní pancéřování.

Jen pro představu, tank verze B měl nakonec věž odolnou proti střelám APFSDS 540 milimetrů RHAe, zatímco československý jenom 380 milimetrů RHAe. Lepší ochrana a vyšší hmotnost ale neznamenala snížení mobility, neboť měl tank o něco silnější motor, což navýšení ochrany a hmotnosti kompenzovalo. Stále tedy mohl jet rychlostí 60 kilometrů v hodině na silnici do vzdálenosti kolem 500 kilometrů, zatímco rychlost v terénu byla o 20 kilometrů v hodině nižší.

Rozdíl byl nicméně i ve výzbroji, konkrétně v děle. U obou verzí byla stejná ráže 125 milimetrů a hladký vývrt, ale u T-72B bylo nakonec stejné jako u silnějšího T-80. Mohlo tedy používat i některé nové druhy munice s vyšší průrazností, a navíc měla zbraň novější vylepšený stabilizátor, mířidla nebo řízení střelby, a z děla mohla osádka odpalovat i řízené střely 9K120 Svir. Všechna vylepšení v podstatě stavěla verzi B téměř na úroveň stroje T-80, ale ten samozřejmě vynikal hlavně rychlostí.

Po rozpadu SSSR byly tanky T-72B na prodej

Například z Maroka má zamířit na Ukrajinu asi 20 tanků T-72B, které se dostaly do severní Afriky až po rozpadu Sovětského svazu. Důvod byl prostý, nástupnické státy získaly „po pádu“ i sovětskou techniku, ale jelikož jí tolik nepotřebovaly a neměly na její údržbu finance, prodaly ji zájemcům do zahraničí. Tanky získané Marokem mají pocházet z původně běloruských skladů, ale se stroji obchodovaly i jiné státy.

Ovšem ačkoliv jsou tyto tanky lepší než staré stroje v českých skladech, před posláním na Ukrajinu musí projít repasí a modernizací. Údajné práce probíhají v Česku, konkrétně ve společnosti Excalibur Army, která už pro Ukrajinu modernizovala řadu jiných tanků. A nejenže je dá česká zbrojovka do pořádku, ale namontuje na ně i reaktivní pancéřování, nové řízení palby, zaměřovač nebo systémy pro noční vidění a další vybavení.

Proč si SSSR nechával lepší tanky jenom pro sebe?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články