Ukrajinští vojáci pohřbili na břehu Dněpru 10 ruských obrněnců za 1 den

Část levého břehu Dněpru kontrolují již několik týdnů ukrajinští vojáci, které se Rusům nedaří vytlačit, a odnáší si akorát velmi těžké ztráty.

Zničená ruská obrněná technika i Zdroj fotografie: Ministerstvo vnitra Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Obec Krynky v Chersonské oblasti na levém břehu Dněpru je již týdny v ukrajinských rukách, a ruská armáda tam má při snaze nepřítele vytlačit enormní ztráty. Někdy dokonce takové, že za pouhý jeden den ztratí klidně 10 obrněných vozidel, jak uvedl MilIn. Ani přes nasazení velkého počtu vojáků a techniky se ale ruské armádě uspět nedaří.

Mechanizované útoky úspěch nepřináší

Ukrajinské jednotky nemají na levém břehu Dněpru obrněnou techniku, takže se je ruská armáda pokouší vyhnat za pomoci mechanizovaných útoků. Do těch nasazuje tanky i další obrněná vozidla, ale naráží na hustou dělostřeleckou palbu z pravého břehu. Největší hrozbou jsou pro ni však sebevražedné drony, kterých mají Ukrajinci v oblasti vysoké počty.

Jenom 9. prosince 2023 údajně ztratila ruská armáda při pokusu o útok 4 tanky, 2 vozidla BMD, což jsou obojživelná bojová vozidla pěchoty používaná hlavně výsadkáři, a čtveřici nespecifikovaných obrněných transportérů, tvrdí Defence-Blog. Na některých fotografiích z oblasti lze ale spatřit hlavně zničené osmikolové transportéry typu BTR. Informoval o tom mj. tamní velitel roty Magyar Birds na svém Telegramu.

Ruské útoky na ukrajinský výsadek u obce Krynky přitom probíhají dlouhodobě, ale zatím vždy s podobným výsledkem. Třeba o tři dny dříve tam měli Rusové ztratit obojživelné vozidlo 8×8 BTR-82А, vozidlo BMD-4М a nákladní vůz Ural 4320-36. Na druhou stranu, ukrajinské armádě se zatím nedaří z obsazeného území bez těžké techniky nijak významně postoupit. Minimálně tak ale odklání část ruské armády jinam, a ta se nemůže plně soustředit na Avdijivku, kde shromáždila 40 000 vojáků, jak ArmádníZpravodaj upozorňoval.

Boje o obec Krynky

Jak významný je ukrajinský výsadek u Krynek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články