V Norsku musí ženy projít stejným vojenským výcvikem jako muži, stejně jako v KLDR nebo Izraeli

Norsko je vyspělou demokratickou zemí s jednou z nejsilnějších ekonomik světa. Ovšem to nejsou jediná superlativa, která o něm lze říci. Zároveň se jedná o stát s největší rovností mezi muži a ženami.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Dokonce zašlo tak daleko, že uzákonilo povinnou vojenskou službu pro ženy, což znamená, že ženy podstupují naprosto stejný výcvik jako muži a sdílí s nimi i pokoje.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Norsko rozdíly nedělá

Příklad z KLDR a Izraele?

Kromě Norska jsou KLDR a Izrael jedinímí zeměmi, kde je povinná vojenská docházka pro ženy. Rozdíl je ovšem v tom, že u KLDR a Izraele je to svým způsobem pochopitelné, protože jsou neustále ohrožené země. Kdežto Norsko nikoli. Zřejmě to má co společného se špatnou zkušeností obyvatel této malé země, která se odehrála v roce 1940 během Hitlerovy agrese.

Norsko nezískalo Murmansk

Šlo o to, že během okupace se kolaborantská proněmecká vláda v Norsku pod vedením norského fašisty Vidkuna Quislinga domáhala části dobytého sovětského území – u severského přístavu Murmansk. Ovšem Hitler požadavek zamítl a tím se situace pro Norské království dramaticky zhoršila, dostalo se pod velký tlak sousedního Sovětského svazu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Výcvik může být náročný

Ženy nemusí být stejně silné jako muži

Nicméně přesto, že jsou dívky odváděny na vojnu stejně jako muži ve svých 19 letech, nemají žádné výhody. Ani je nepotřebují. Nejde totiž o to, aby byly stejně silné jako muži, jde pouze o to, aby byl kvalifikované. Navíc, možná to všechny ženy nezvládnou, ale to i někteří muži. Ovšem nenechte se zmást tím, že se musí pouze ženy kvalifikovat ve stejných oborech jako muži. To stejné totiž platí i pro mužskou část populace. Nejlépe bychom to charakterizovali asi takto:

  • Ženy na vojnu
  • Muži na mateřskou dovolenou

Otcovská dovolená

Rozdíly se nedělají ani v postavení žen ve společnosti. Například v Norsku začíná desetitýdenní otcovská dovolená, již využívá 90% čerstvých otců. Ženy se tak mohou lépe uplatnit na pracovním trhu a mít možnost získat lepší postavení. Jak už to tak vypadá, v Norsku se hranice mezi mužským a ženským světem smývají čím dál tím více.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články