Video: rychlou reakcí si ruský voják zachránil život, když „sejmul“ přilétající dron holí

Sebevražedné drony jsou pro vojáky noční můrou. Jelikož jsou tiché, mohou je zabít takřka kdykoliv a kdekoliv, ale i když o nich vědí, nemohou se často bránit.

Sebevražedný FPV dron i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
                   

Z čeho mají vojáci v konfliktech současnosti opravdu veliký strach, jsou sebevražedné drony. Často jde přitom o obyčejné komerční FPV drony s nějakým granátem nebo hlavicí, jak uvádí Reuters, přičemž jsou tak levné, že jich lze vyrobit obrovské počty. Zkušený operátor s nimi přitom zničí téměř jakoukoli techniku nebo zabije pěšáka, případně i celou skupinu. Obrana proti dronům sice existuje, ale nelze ji mít všude, a ne vždy funguje. Sami vojáci se proti nim proto snaží používat různé prostředky, a někdy mohou být kupodivu úspěšné. Například i obyčejná hůl, jak ukazuje video níže zveřejněné na X (dříve Twitter) profilem Doktor Klein.

Někdy zásah holí, jindy brokovnicí

Opravdu zajímavou metodu obrany proti sebevražednému dronu zvolil ruský voják na videu pod tímto článkem. Nejprve se bránil házením předmětů do vzduchu, což operátora nutilo před nimi uhýbat, a když se nakonec s dronem k vojákovi dostal, dostal zásah nějakou holí, čímž byl dron bravurně sražen. Ze záběrů není jasné, jaký druh výbušniny dron nesl, ale voják měl pravděpodobně štěstí, že při úderu neexplodovala.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Voják s protidronovou puškou EDM4S

Je to ovšem jenom jeden z improvizovaných způsobů, jak se mohou vojáci bránit, a samozřejmě nejspíše často nevyjde (zejména když operátor prostě dronem narazí nebo vypustí granát). Portál Tech-Wp uvádí, že v jiných případech vojáci proti podobným dronům používají např. brokovnici, která může být efektivní na několik desítek metrů. Je logické, že dokáže mračno broků malý křehký dron o velikosti ptáka efektivně zneškodnit. Trefit se brokovnicí je navíc pro zkušeného střelce mnohem jednodušší než se zkoušet trefit útočnou puškou.

Rušení je efektivní, ale ne na 100 %

S drony lze bojovat i mnohem „klasičtějšími“ způsoby obrany. Například proti upraveným komerčním FPV je to elektronické rušení nějakou větší rušičkou, případně dronovou puškou. Tass uvedl, že třeba ruská společnost Kaysant vyvinula rušicí systém přenášený 1 vojákem, jímž je schopný rušit 7 frekvenčních pásem, tedy asi 90 % dronů, s nimiž se může ruská armáda potkat. Nevýhodou ale je, že neruší úplně všechny drony a podobných zbraní není dostatek.

Ukrajinský dron FH-901

Ani 800 km od linie už nemusí být ruská města v bezpečí, dron se může protivzdušné obraně vyhnout a udeřit třeba v Moskvě

Další možností je využít klasické zbraně protivzdušné obrany, i když většina radarů není schopna malé FPV drony rozeznat od ptáků a obsluha se tak musí spoléhat na své oči nebo optické systémy. Ruská armáda pak může k eliminaci použít třeba systém ZSU-23-4 Šilka se 4 kanony ráže 23 milimetrů s dosahem 2,5 kilometru, uvádí WeaponSystems. Má to však i nevýhodu, neboť i když střelba dokáže objevený dron zničit, jde o veliký systém na pásovém podvozku, takže je snadné ho objevit a na něj samotný pak dronem zaútočit.

Sražení dronu holí

Jak je pravděpodobné, že holí úspěšně srazíte dron?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články