Vyvíjený jihokorejský systém L-SAM se má vyrovnat MIM-104 Patriot nebo THAAD, a bude-li levnější, může zamířit i do zemí NATO

NÁZOR: Hrozba odpálení balistických raket severním sousedem přinutila Jižní Koreu k vývoji vlastního systému protiraketové obrany. A jak se zdá, je velmi úspěšný.

MIM-104 Patriot, odpalovač raket i Zdroj fotografie: Uživatel Hunini / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Severokorejský režim svůj vskutku velký arzenál balistických raket s různým doletem netají. Nést přitom mohou konvenční, jaderné nebo i chemické hlavice, a pro Jižní Koreu jsou obrovským nebezpečím. Země má sice protiraketovou obranu založenou na amerických systémech MIM-104 Patriot a americké jednotky také mají v Jižní Koreji systémy THAAD, ale jihokorejská armáda chce i vlastní zbraně. Odpovědí je systém označovaný jako L-SAM.

L-SAM s dosahem až 180 kilometrů

Hrozba severokorejských raket je tak veliká, že se jihokorejská armáda v roce 2020 rozhodla vyvinout domácí systém protiraketové obrany, který by doplnil ty v současnosti zavedené. Především se jedná o již zmíněné americké MIM-104 Patriot a jihokorejské K-SAAM, které jsou podobné ruskému systému S-350. Vyvíjený jihokorejský systém označovaný jako L-SAM by pak měl být schopen zasahovat balistické rakety ve výšce do 60 kilometrů, v budoucnu se ale počítá s vylepšením jeho schopností, aby je zvládal i ve výšce až 180 km.

MIM-104 Patriot nebo jihokorejský systém K-SAAM teď zvládají cíle do výšky zhruba 40 kilometrů, americký THAAD pak do zhruba 150 kilometrů. Jihokorejským ozbrojeným silám by se tak podle KoreaHerald podařilo vybudovat další stupeň a mít protiraketovou obranu nejlépe třístupňovou. Systém L-SAM má navíc využívat moderní radar typu AESA a jeho střely budou ničit cíle přímým nárazem. Zvládat mají balistické rakety, řízené střely i letadla, pozdější inovovaná verze s mnohem delším dosahem dokonce i hypersonické kluzáky.

L-SAM má být ve výzbroji v roce 2025

Jihokorejské ozbrojené síly se podle Defence Blog pochlubily novým systémem L-SAM na velké vojenské přehlídce v Soulu koncem léta 2023, o níž jsme na ArmádnímZpravodaji rovněž psali. Neznamená to pochopitelně, že by byla zbraň připravena k nasazení, do léta roku 2023 by však měla projít celkem čtyřmi testy, z nichž tři už byly úspěšné. Zavedení do výzbroje je pak plánováno kolem roku 2025. Systém má být součástí protiraketové obrany zvané Korea Air and Missile Defense, jejíž úlohou je podle Korea Times odradit Severní Koreu útoku.

Jihokorejská válečná loď Yi DDG

Jasný vzkaz pro Kim Čong-una: už rozsáhlé námořní cvičení amerických a jihokorejských vojáků demonstruje jednoznačnou převahu

Pokud se Jižní Koreji podaří L-SAM úspěšně dokončit, bude se jednat o jeden z mála systémů na světě, který dokáže ničit i balistické, případně hypersonické střely. Jižní Korea je přitom známa ochotou své vyspělé zbraně prodávat zájemcům v zahraničí, takže není vyloučeno, že by mohli mít o L-SAM zájem například i evropští členové NATO. Mohla by se z něj stát alternativa k dražším americkým systému Patriot a THAAD, případně k evropskému SAMP/T. Záležet ale bude také na konečné ceně a výrobních kapacitách.

Testy jihokorejského protiraketového systému L-SAM

I když je to zatím předběžné, viděli byste v Evropě raději jihokorejský L-SAM, nebo americký Patriot?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články