Jak velká je vlastně Wagnerova skupina: jde o plnohodnotnou armádu, čítat může i desítky tisíc žoldnéřů, má tanky a mnoho dalšího

Soukromá Wagnerova skupina je jednou z nejelitnějších vojenských sil v Rusku, která má k dispozici i velmi dobrou techniku; vyrovnají se jí jenom ty nejlepší jednotky.

Wagnerovci, ruská soukromá armáda i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejenom podle ruských zákonů (takové jsou snad všude ve světě) je zakázáno zřizovat žoldnéřské armády, což ale před lety nezabránilo ruskému miliardáři Jevgeniji Prigožinovi založit mocnou soukromou armádu zvanou „Wagnerova skupina“. Udělal to pravděpodobně v roce 2014 se souhlasem ruského prezidenta Vladimira Putina, a od té doby se žoldnéři v zájmu Ruska (ale obvykle „bez jeho vědomí“) účastnili několika konfliktů. A zapojili se také do války na Ukrajině, kde patřili k nejúspěšnějším z ruských ozbrojených sil.

Bývalí vojáci, kteří boj dobře znají

Zpočátku bylo součástí žoldnéřské skupiny několik stovek, a později pár tisíc bojovníků. Většinou se jednalo o bývalé ruské vojáky, často z elitních jednotek, díky čemuž byli špičkově vycvičení. Účastnili se třeba bojů v Sýrii, ale i v několika afrických zemích jako je Libye, Mali nebo Středoafrická republika. Rusko se k Wagnerovcům oficiálně nehlásilo, ale ačkoliv hájili jeho zájmy. Jednotky byly nechvalně proslulé porušováním pravidel válčení, a často se zaměřovaly i na ochranu ekonomických zájmů, například dolů, z nichž měly zisk.

Díky nasazení do bojů v různých oblastech se postupně stali z většiny žoldnéřů elitní bojovníci; zvláště pak jejich jádro se mohlo opřít o opravdu bohaté zkušenosti. Na začátku války na Ukrajině byli také např. pověřeni atentátem na ukrajinského prezidenta, což se jim nepovedlo. Později se zapojili do bojů přímo na frontě, hlavně tedy v okolí města Bachnut, kde byli často jedinou ruskou silou schopnou dosahovat nějakých úspěchů, i když za cenu brutálních ztrát.

Počet Wagnerovců se „vyvinul“

„Stoupenců“ této soukromé armády od roku 2014 přibývalo – někdy se jednalo o stovky jednotek ročně, jindy i o tisícovku. Vůbec největší boom ale Wagnerova skupina zažila v roce 2022, kdy jí Rusko povolilo verbovat vězně v ruských věznicích, a to výměnou za příslib propuštění po půl roce služby. I díky tomu počet žoldnéřů skokově vzrostl až na 50 tisíc, ale 20 až 30 tisíc jich zahynulo během brutálních útoků v Bachmutu.

Wagnerovci, skupina vojáků

Wagnerovci verbují zajaté Ukrajince i vězně a nabízí jim „vykoupení“: zatím je to decimace, téměř 100 % jich zahyne v „lidských vlnách“

Bývalí vězni byli de facto bezcenní, takže často nabíhali proti ukrajinským pozicím jenom aby odhalili, kde se nepřítel ukrývá, a jiná skupina ho mohla napadnout. Poměry v Prigožinově soukromé armádě jsou tak poněkud kruté (spíše nelidské), ale o „pevné jádro“ je zřejmě postaráno dobře. I přes velké ztráty je Wagnerova skupina početná, dnes by mohla čítat kolem 25 tisíc členů. Většina původních bojovníků přitom zůstala zachována, a co víc, jedná se o jedny z nejzkušenějších v Rusku, a navíc jsou proslulí loajalitou ke svému „majiteli“.

A docela solidně jsou na tom i s výzbrojí, v současnosti ji lze srovnávat s běžnou výbavou ruských armádních pozemních jednotek. Wagnerovci disponují nejenom ručními zbraněmi a protitankovými střelami, ale údajně i ukořistěnými FGM-148 Javelin, stejně jako tanky a další technikou. Viděni byli např. s tanky T-80BV nebo T-72B3, různými bojovými vozidly pěchoty a obrněnými transportéry, ale jejich počet odhadovat nelze.

Putinovi nájemní zabijáci vraždí civilisty ve Středoafrické republice: Wagnerovci čelí obvinění ze sexuálního zneužívání i mučení

V některých případech se bude 100% jednat o desítky kusů techniky, což je potřeba i vzhledem k vysokému počtu členů. Armádě pochopitelně nechybí ani mnohé nákladní automobily, dokáží si tak zajišťovat i logistiku (pakliže je kde brát zásoby). Vedle toho mají i vlastní protiletadlovou obranu, například systémy Pancir-S1 a Strela-10, a velké množství MANPADS proti vrtulníkům a letounům; sami však žádným letectvem nedisponují.

Wagnerova skupina v Bachmutu

Jak silná je podle vás Wagnerova skupina?

Zdroj: Cnbc
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články