Video: záchrana vojáků na frontě je stejně významným úkolem jako boj, nejdůležitější ale bývá často řidič, ne samotní medici

Když je voják zraněn, závisí jeho život mnohdy na zdravotnících a možnostech jeho rychlého transportu z fronty. Práce je to mnohdy velmi nebezpečná.

Vojenští medici na Ukrajině i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Válka na Ukrajině má mnoho hrdinů, a mezi možná trochu opomíjené patří zdravotníci, kteří bojují o životy zraněných vojáků. Mnozí z nich musí pro raněné do oblasti bojů, kde (stejně jako oni) doslova riskují své životy, aby je zachránili. Musí proto nejen velmi dobře ovládat zásady válečné medicíny, ale také projet nebezpečnými oblastmi, aby dostali raněné do nemocnic. A pokud chtějí být úspěšní, musí se umět spolehnout jeden na druhého.

Tým spoléhá, že je řidič proveze nebezpečím

Příběh jednoho ze zdravotnických týmů ukazuje i video pod tímto článkem. Tvoří ho dva zdravotníci – Andryj a jeho dívčí kolegyně, a pak řidič. O něm členka týmu dokonce tvrdí, že je možná nejdůležitější, protože se mnohdy musí spolehnout pouze na jeho umění. Tým působí u Bachmutu, kde bývají cesty velmi často pod palbou nepřítele, případně se tam musí vozidla vypořádat s blátem. Uvíznout by znamenalo riziko, že se ocitne pod palbou.

Úkolem týmu je převoz raněných vojáků do zdravotnického „hubu“ dále od bojiště, kde se o ně postarají lékaři a „roztřídí“ je podle závažnosti zranění. Na cestu je raněné samozřejmě nutné stabilizovat, aby ji byli schopni přežít, a zajistit jim co největší pohodlí. Ale ne vždy převáží tým ve zdravotnickém vozidle živé, stará se totiž také o to, aby se z fronty dostali padlí ke svým rodinám, a ty je mohly pohřbít. Podobné akce jsou velmi důležité, pomáhají povzbuzovat morálku vojáku, protože vědí, že o ně bude co nejvíce postaráno.

I zdravotníci bojují za svou vlast

Zdravotník Andryj ve videu uvedl, že byl i na jiných úsecích fronty, ale u Bachmutu, kde Ukrajinci sváděli s Rusy dlouhé měsíce boje o město, je to zdaleka nejobtížnější. O svém úkolu ale v žádném případě nepochybuje, i když při něm jde o život. Podle něj je povinností správného Ukrajince dělat pro obranu a lásku k vlasti to nejlepší, a v jeho případě je to využití znalostí k záchraně životů co nejvyššího počtu vojáků. Lidé převážející raněné a mrtvé přiznávají, že je to obtížné, a třeba jako Valentin někdy vnitřně doslova pláčou.

Hrdinové se nerodí jen v prvních liniích: Útok na Pearl Harbor očima zdravotních sester i kuchařů

Podle vojenských pravidel by zdravotníci neměli být při své práci cílem odstřelování, ale nelze to zaručit vždy; existuje přitom řada případů, kdy ruští vojáci stříleli na zdravotníky záměrně. Obětí ruské palby se stal i český záchranář známý pod přezdívkou Taylor, když ho v březnu 2023 zasáhl šrapnel, a on nakonec zranění po několika týdnech podlehl. Jednalo se o zakladatele projektu Phoenix, v jehož rámci medici ukrajinské vojáky a zdravotníky učí zásadám bojové medicíny, a také pomáhají raněným přímo na bojišti.

Jak hodnotíte práci zdravotníků na frontě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články