Ani čeští speciálové nezahálí a trénují útoky pomocí dronů. Zatím jich však mají jenom hrstku – potřebují jich násobně více

Využití jednoduchých sebevražedných dronů je v současné době pro armády klíčové. Takže pokud to vojáci nezvládnou, budou oproti nepříteli v nevýhodě.

Dron používaný českými vojáky i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
                   

V moderních konfliktech současnosti jsou stále častěji využívány různé sebevražedné drony, a to i ty vyrobené z běžných komerčních a velmi levných modelů. S jejich pomocí dokáží vojáci ničit i tu nejmodernější techniku jako tanky, bojová vozidla pěchoty nebo radary, a stejně tak samotné vojáky. Je proto jasné, že pokud nějaká armáda, včetně té české, nebude umět používat drony v masivním měřítku a efektivně, bude to její veliká slabina.

Čeští speciálové trénovali zničení náklaďáku

Také čeští vojáci chtějí podle všeho držet krok s moderními trendy, takže se již v jejich výcvicích začínají sebevražedné drony objevovat – obvykle jsou udělané z běžných FPV modelů. Svědčí o tom i video, které speciální síly Armády České republiky publikovaly na sociálních sítích. Je na něm vidět, jak vojáci za pomoci dronu trénují zničení jedoucího nákladního automobilu, uvádí MilIn. Viditelně se přitom jedná o běžný komerční dron, na němž je připevněný čtvercový předmět – tam má pravděpodobně imitovat hlavici.

Video ukazuje, jak si vojáci nejprve dron připravují, a poté jak startuje – nejspíše z kufříku používaného k jeho přenášení. Operátor používá k jeho řízení dálkové ovládání a speciální brýle napojené na kameru dronu. K nákladnímu automobilu opatřenému plachtou a jedoucímu po cestě přiletí zezadu a narazí mu do korby. Běžně by následoval výbuch, ale jelikož šlo o cvičení, dron jenom lehce dosedl do plachty. Kdyby se jednalo o ostrou akci, na korbě nákladního vozidla by explodoval, čímž by ho zničil nebo alespoň poškodil.

AČR má aktuálně hlavně průzkumní drony

Česká armáda má v současné době ve výzbroji různé typy dronů, ale většinou jsou určeny jenom k průzkumu a není jich mnoho. Wikipedia uvádí, že jedním z těch moderních je např. AeroVironment RQ-20A Puma nebo jeho vylepšená verze Puma 3 AE. Vojáci disponují také drony Boeing Insitu ScanEagle a AeroVironment RQ-11 Raven. V lednu 2024 pak armáda publikovala zprávu a fotografie z cvičení, kde používá i nějakou kvadrokoptéru.

Čeští letci mohou velet mezinárodní misi NATO

2 letci AČR by mohli poprvé v historii velet vzdušným operacím NATO. Je to nesmírně zodpovědná a náročná pozice

V roce 2023 Ministerstvo obrany ČR rozhodlo, že pro armádu nakoupí 200 menších taktických dronů namísto středně velkých, uvádí v tiskové zprávě. Mělo by se jednat o letouny od malých kvadrokoptér po 20 kilogramů těžké stroje s dlouhou vytrvalostí; střední drony budou nakoupeny až později. Nemusí to však dostačovat, neb zkušenosti z probíhajících konfliktů ukazují, že jsou armády schopny spotřebovat i stovky sebevražedných dronů denně, jelikož nahrazují i dělostřelectvo. I AČR se tomu bude muset přizpůsobit.

Čeští vojáci, jak trénují zničení nákladního automobilu dronem

Za jak důležité považujete, aby čeští vojáci uměli používat drony?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články