Rusko testuje nové protiraketové systémy na zkušebním polygonu Sary-Šagan v Kazachstánu

Bojová posádka protivzdušné a protiraketové obrany ruských aerokosmických sil provedla v posledních letech v Kazachstánu několik úspěšných testů nových raket.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Sary-Šagan, založen v roce 1956, slouží jako testovací oblast pro systémy i jednotlivé prvky ruské strategické protiletadlové a protiraketové obrany i obrany před satelitními systémy. Nachází se asi 1 600 km od ruského testovacího střediska balistických raket, kosmodromu Kapustin Jar, a vybrán byl právě pro svou výhodnou polohu. Pokrývá totiž oblast dopadu raket odpalovaných z tohoto střediska. Například v roce 2019 zde ruská armáda otestovala novou střelu pro svůj protiraketový systém. Některé zdroje uvádí, že se jednalo o hypersonickou střelu.

Rusko kazašský polygon aktivně využívá

Systémy protiraketové obrany se nacházejí ve výzbroji ruských leteckých i kosmických sil a jsou pochopitelně určeny především k ochraně před údery nepřátelských leteckých a raketových především strategických prostředků. A samozřejmě jako každá vojenská zbraň, i protiraketové systémy musí být před zařazením do služby pečlivě testovány. Sary-Šagan je rozlehlá pustina nacházející se v Kazachstánu.

Jedná se o jediné místo, kde jsou podle ABM smlouvy (Anti-Ballistic Missile Treaty) z roku 1972, uzavřené mezi USA a Sovětským svazem, povoleny testy ruských protiraketových systémů. Sary-Šagan disponuje téměř ideálními podmínkami pro raketové testování. Po většinu roku zde totiž panuje slunné počasí a široko daleko nenarazíte ani na živáčka. Lokalita má na délku kolem 480 km, což umožňuje testování na velké vzdálenosti.

Arzenál hlavního areálu Sary-Šagan je vybaven raketami MR-9 a kazašskými Baloban. Kromě vlastního testovacího areálu patří k oblasti i vojenské zařízení, které se nachází v nedalekém městečku Priozersk. Protože jde o území Kazachstánu, v současné době jsou zařízení v Sary-Šaganu pronajata Rusku, ale řada jiných vybudovaných za SSSR byla převedena na kazašské Národní centrum pro radioelektroniku a komunikaci.

Kazachstán očekává sdílení technologií

V nadcházejících letech pak Kazachstán plánuje posílit spolupráci s Ruskem při využívání a pronájmu testovacího areálu, přičemž peníze z pronájmu Sary-Šaganu mají být vynaloženy především na modernizaci samotného testovacího areálu. I když vzhledem k událostem na Ukrajině se vyjednávání o bližší spolupráci pravděpodobně poněkud protáhne. 

V každém případě Kazachstán očekává, že o výsledky testů a vývoje nových protiraketových zbraní se bude moci s Ruskou federací podělit, a přitom bude inkasovat slušné nájemné. Pragmatismus v geopolitických vztazích prostě hraje prim. Jen tak pro zajímavost, intenzivní testování zde probíhalo zejména v 60. a 70. letech minulého století, spolupráce obou zemí však pokračuje i dnes.

V roce 2019, 2020 i 2021 byla například na ruských sociálních sítích zveřejněna videa z testů nových ruských protiraketových střel. Dle slov generála Andreje Djomina, velitele 1. armády protivzdušné a protiraketové obrany, byly testy blíže nespecifikovaných raket úspěšné. 

Jak významnou roli má pro Rusko testovací areál Sary-Šagan?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články