Utajené operace komand CIA a NATO na Ukrajině: Američtí vojáci cvičí ukrajinská komanda a koordinují informační tok v zemi

Západní pomoc Ukrajině ve válce proti Rusku přichází nejen v podobě dodávek zbraňových systémů, ale také v podobě podpory západních speciálních jednotek a tajných služeb.

i Zdroj fotografie: Donald Hill / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zatímco ruská vojska pokračují v drtivé kampani usilující o dobytí východní Ukrajiny, schopnost této země vzdorovat ruskému náporu závisí více než kdy dříve na pomoci Západu. I když Bidenova administrativa prohlásila, že na Ukrajinu své vojáky nevyšle, někteří pracovníci CIA v zemi i nadále působí. Včetně utajené sítě speciálních jednotek a špionů, přičemž poskytují ukrajinským silám zbraně i potřebný výcvik. A jak se zdá, právě tito tajně operující pracovníci rovněž řídí plynulý tok zpravodajských informací, které Spojené státy sdílejí s ukrajinskými silami. 

Personální a materiální podpora

Veškerá materiální podpora, které se Ukrajině dostávalo od jejích západních spojenců již od samého počátku války, je dobře zdokumentována a poměrně snadno dohledatelná. Balíky válečné podpory sehrávají důležitou roli při zpomalování ruského postupu v zemi. Jejich pravidelné dodávky jsou i nadále bezpochyby nezbytné. Méně medializovaná, a přitom přinejmenším stejně důležitá, je pak role amerických i aliančních vojenských představitelů, kteří často podporují válečné úsilí ukrajinské armády zpoza neprůhledné opony.  

Jedná se například o celou řadu vojenských dodavatelů, především pak pracovníků zpravodajských služeb. Dále také vojenských instruktorů z řad americké, britské, kanadské, francouzské i litevské armády. I když americké armáda těsně před vypuknutím války stáhla z Ukrajiny značnou část svých vojenských instruktorů, zdá se, že jako náhrada byla zřízena síť v utajení působících komand a špionážních jednotek. Právě ty podle všeho pokračují ve školení ukrajinských vojáků a zajišťují plynulou spolupráci mezi Ukrajinou a jejími západními spojenci. 

Zveřejnil(a) Donald Hill dne Neděle 26. června 2022

Do bojových operací personál CIA a Pentagonu údajně nasazen nebyl. Frontovým jednotkám však zcela nepochybně poskytuje poradenství z velitelství v jiných částech Ukrajiny. Jak uvádí deník The Times: „Známky skryté zahraniční logistické, výcvikové i zpravodajské podpory jsou na bojišti hmatatelné.“ 

Materiální a personální podpora byla tedy doplněna přístupem k obrovskému množství zpravodajských informací. Ukrajinští důstojníci byli navíc vybaveni moderními tablety s mapovacími aplikacemi, které jim mají na bojišti usnadnit zaměřování a likvidaci ruských jednotek. Ukrajinským silám byly rovněž zpřístupněny satelitní snímky z celé řady amerických satelitů. Nehledě na to, že i některé soukromé satelitní firmy povolily Ukrajině přístup ke svým satelitním záznamům. 

Ukrajina čelí i nadále obrovské přesile

Důkazy o tom, že se Ukrajině dostává významné zahraniční pomoci, lze spatřit i na samotných uniformách ukrajinských vojáků, například těch působících na Donbase. Na vybavení ukrajinských speciálních jednotek si lze například všimnout nášivek americké vlajky. Samozřejmě nelze též opomenout západní zbraně, kterými jsou jednotky vybaveny. Zbraňové dodávky putující na východ Ukrajiny se sice dosti zdržely, ovšem dle snímků kolujících po sociálních sítích se zdá, že značná část již dorazila do cíle. 

Zveřejnil(a) Donald Hill dne Neděle 26. června 2022

I přes západní pomoc však Ukrajina, co se zbraní i personálu týče, stále značně zaostává za svým silnějším soupeřem. Řízená podpora západních spojenců na území Ukrajiny i mimo něj je tedy i nadále naprosto nezbytná. Řada členských států NATO se proto ujala výcvikové role a své domácí základny poskytla k výcviku ukrajinských jednotek. Například v Německu na letecké základně Ramstein probíhal výcvik ukrajinského letectva personálem amerického letectva Národní letecké gardy. Současně pak americké speciální síly cvičily na německých základnách ukrajinská speciální komanda.  

Zlepšení efektivnosti výcvikových postupů

Vojenští představitelé téměř 50 zemí se na nedávném setkání v Bruselu zavázali k navýšení dodávek moderních dělostřeleckých systémů a dalších těžkých zbraní na Ukrajinu. To je bezpochyby skvělá zpráva, ovšem je třeba vzít v úvahu skutečnost, že americkým vojákům trvá šest až osm týdnů, než se naučí systémy spolehlivě obsluhovat.  

Zveřejnil(a) Donald Hill dne Neděle 26. června 2022

Naproti tomu Ukrajinci prochází pouze dvoutýdenním výcvikovým rychlokurzem, což se pak samozřejmě odráží na efektivnosti v boji. Někteří bývalí západní vojenští představitelé tak nad určitými výcvikovými postupy vyjadřují jistou dávku zklamání. Zároveň upozorňují na fakt, že je třeba výcvikové postupy zlepšit, a to nejen v oblasti vedení boje. Pozornost by měla být směřována také k výcviku první pomoci a evakuačním postupům. 

Ukrajinské síly totiž momentálně čelí značným potížím s evakuací raněných na frontových liniích. Nácviku první pomoci, ruku v ruce s postupy pro vytvoření efektivní sítě mobilních nemocnic pro stabilizaci a převoz zraněných, by se tak měli ukrajinští vojáci při zahraničních školeních věnovat daleko intenzivněji, než je tomu nyní. „Denně ztrácejí přes 100 vojáků. To je pro nás téměř jako vrchol vietnamské války, je to strašné,“ uvedl bývalý úředník Trumpovy administrativy.  

Na co by měl Západ při výcviku ukrajinských jednotek klást největší důraz?

Zdroj: MilitaryWatchMagazine, TheTimes

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články