Amerika odpovídá Rusku a Číně: konečně představila úspěšnou hypersonickou střelu, mohla by létat rychlostí až Mach 20

Hypersonická střela pod taktovkou Spojených států je konečně funkční. Po mnoha nezdarech tak Amerika představila konkurenta ruských a čínských zbraní.

AGM-138 americká hypersonická střela i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Americkému letectvu se nejspíše daří dohánět ztrátu v oblasti hypersonických zbraní, kterou má oproti Rusku a Číně. Na rozdíl od nich dříve do této oblasti nějak zásadně neinvestovalo, nyní ale oznámilo funkční střely, proti nimž je současná protiraketová obrana neúčinná. Střely AGM-183A ARRW létající 5krát rychleji než vzduch absolvovaly plnohodnotný test.

Testy hypersonické zbraně několikrát selhaly

Střelu pro letectvo připravuje koncern Lockheed Martin a zakázku dostal v roce 2018. Testy střely pak začaly o rok později, ale provázelo je mnoho nezdarů včetně několika neúspěšných pokusů. Podle amerického letectva se v dřívějších testech jednalo o zkoušky nosného systému, který by střele dodal hypersonickou rychlost. Test z 12. prosince 2022 byl ale konečně úspěšný, střela dopadla do cílové oblasti. Zatím to ale neznamená, že je připravena k nasazení.

Přidělávání AGM-183A ARRW k letounu iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Přidělávání AGM-183A ARRW k letounu

O americké hypersonické střele jsou ale jen velmi omezené informace. Ví se, že by se měla skládat ze dvou částí, kdy tou první je nosný systém pro udělení vysoké rychlosti a výšky, zatímco druhou by měl být tzv. hypersonický kluzák, který letí nejen vysokou rychlosti, ale může i manévrovat. V něm bude umístěna i samotná bojová hlavice, ale jak bude těžká, není známo. Ale jelikož má být střela jakýmsi ekvivalentem ruského Kh-47M2 Kinžál s půltunovou hlavicí, dá se předpokládat nějaká podobná hodnota.

Odhadované parametry hypersonické střely AGM-183A ARRW

AGM-183A by měla mít dosah kolem 1 600 kilometrů, ale jde samozřejmě jenom o odhady. Spekulace pak vyvolává rovněž její rychlost. Konzervativní údaje mluví o Mach 5 až 8, některé přehnané teorie dokonce o Mach 20. Donald Trump totiž v roce 2020 mluvil o blíže nespecifikované americké hypersonické střele létající 17krát rychleji než dosavadní zbraně. Mnozí odborníci se tak domnívají, že se jednalo právě o AGM-183A. Mezi tím Čína ukázala svůj hypersonický kluzák, který má obletět Zemi na 100 minut.

Hypersonické zbraně by přitom prozatím měly být odpalovány pouze z letadel. Během testu jsou vypouštěny z bombardéru Boeing B-52 Stratofortress, a právě ty budou hlavními nosiči spolu s Rockwell B-1 Lancer, Northrop Grumman B-2 Spirit a nově vyvíjeným Northrop Grumman B-21 Raider. Třeba letoun B-1 by měl mít na palubě až 31 těchto střel. Objevily se však i informace o tom, že bude možné zbraně instalovat třeba na stíhací letouny McDonnell Douglas F-15 Eagle.

V čem může být americká střela lepší než ruská nebo čínská?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články