Amerika odpovídá Rusku a Číně: konečně představila úspěšnou hypersonickou střelu, mohla by létat rychlostí až Mach 20

Hypersonická střela pod taktovkou Spojených států je konečně funkční. Po mnoha nezdarech tak Amerika představila konkurenta ruských a čínských zbraní.

AGM-138 americká hypersonická střela i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Americkému letectvu se nejspíše daří dohánět ztrátu v oblasti hypersonických zbraní, kterou má oproti Rusku a Číně. Na rozdíl od nich dříve do této oblasti nějak zásadně neinvestovalo, nyní ale oznámilo funkční střely, proti nimž je současná protiraketová obrana neúčinná. Střely AGM-183A ARRW létající 5krát rychleji než vzduch absolvovaly plnohodnotný test.

Testy hypersonické zbraně několikrát selhaly

Střelu pro letectvo připravuje koncern Lockheed Martin a zakázku dostal v roce 2018. Testy střely pak začaly o rok později, ale provázelo je mnoho nezdarů včetně několika neúspěšných pokusů. Podle amerického letectva se v dřívějších testech jednalo o zkoušky nosného systému, který by střele dodal hypersonickou rychlost. Test z 12. prosince 2022 byl ale konečně úspěšný, střela dopadla do cílové oblasti. Zatím to ale neznamená, že je připravena k nasazení.

Přidělávání AGM-183A ARRW k letounu iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Přidělávání AGM-183A ARRW k letounu

O americké hypersonické střele jsou ale jen velmi omezené informace. Ví se, že by se měla skládat ze dvou částí, kdy tou první je nosný systém pro udělení vysoké rychlosti a výšky, zatímco druhou by měl být tzv. hypersonický kluzák, který letí nejen vysokou rychlosti, ale může i manévrovat. V něm bude umístěna i samotná bojová hlavice, ale jak bude těžká, není známo. Ale jelikož má být střela jakýmsi ekvivalentem ruského Kh-47M2 Kinžál s půltunovou hlavicí, dá se předpokládat nějaká podobná hodnota.

Odhadované parametry hypersonické střely AGM-183A ARRW

AGM-183A by měla mít dosah kolem 1 600 kilometrů, ale jde samozřejmě jenom o odhady. Spekulace pak vyvolává rovněž její rychlost. Konzervativní údaje mluví o Mach 5 až 8, některé přehnané teorie dokonce o Mach 20. Donald Trump totiž v roce 2020 mluvil o blíže nespecifikované americké hypersonické střele létající 17krát rychleji než dosavadní zbraně. Mnozí odborníci se tak domnívají, že se jednalo právě o AGM-183A. Mezi tím Čína ukázala svůj hypersonický kluzák, který má obletět Zemi na 100 minut.

Hypersonické zbraně by přitom prozatím měly být odpalovány pouze z letadel. Během testu jsou vypouštěny z bombardéru Boeing B-52 Stratofortress, a právě ty budou hlavními nosiči spolu s Rockwell B-1 Lancer, Northrop Grumman B-2 Spirit a nově vyvíjeným Northrop Grumman B-21 Raider. Třeba letoun B-1 by měl mít na palubě až 31 těchto střel. Objevily se však i informace o tom, že bude možné zbraně instalovat třeba na stíhací letouny McDonnell Douglas F-15 Eagle.

V čem může být americká střela lepší než ruská nebo čínská?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky