Video: ruská těžká antimateriálová puška OSV-96 Vzlomščik umí hezky „štípnout“, třeba na ukrajinskou alternativu ale nemá

Ruská antimateriálová OSV-96 je směle srovnatelná třeba se slavnou americkou Barrett M82, naopak za ukrajinským protějškem ale poměrně dost zaostává.

Antimateriálová puška OSV-96 i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z možností, jak mohu pěšáci účinně bojovat i na dlouhou vzdálenost s lehce obrněnými vozidly, jsou takzvané antimateriálové pušky. Jde vlastně o odstřelovací pušky s vysokou přesností a silou i na dlouhou vzdálenost, přičemž do nich je používáno velmi výkonné střelivo o veliké ráži. Jednou z úspěšných zbraní tohoto typu je ruská zbraň označovaná jako OSV-96 Vzlomščik, která je mimochodem i v současném konfliktu na Ukrajině.

Dílo známého konstruktéra Šipunova

Když byla na konci 80. let 20. století představena americká antimateriálová puška Barrett M82, začaly si užitečnost tohoto typu zbraní uvědomovat i v jiných armádách. V Sovětském svazu (a později v Rusku) se proto konstruktéři pustili do vývoje antimateriálových pušek, a známý konstruktér Arkadij Šipunov představil v roce 1990 prototyp zbraně nazvaný „V-94“, přičemž z něj po dalších úpravách vznikla právě pučka OSV-96. Ruská armáda ji nakonec zařadila do výzbroje na přelomu tisíciletí; zbraň si pak našla cestu také do Vietnamu nebo Indie.

OSV-96 Vzlomščik využívá speciální odstřelovací náboje 12,7 x 108 milimetrů s projektily s plným kovovým pláštěm, případně protipancéřovým. Jde o stejnou ráži, jakou využívají standardní sovětské nebo ruské těžké kulomety, třeba DShK, Kord a další. Do pušky ale slouží speciální typy s mnohem lepšími vlastnostmi – lze do ní nabít také kulometné náboje, ale v takovém případě má pak výrazně nižší výkon (což ale proti některým cílům vadit nemusí).

Pušku lze zlomit, aby byla kratší

OSV-96 má hmotnost 12,9 kilogramů a délku 1 746 milimetrů. Její jedinečnou vlastností je, že ji lze zhruba v polovině „zlomit“, tedy ji složit, což výrazně usnadňuje manipulaci, a například ji díky tomu lze snáze přepravit třeba i ve stísněných prostorech vojenských vozidel. Puška je vybavena odnímatelným zásobníkem na 5 ran a jde o poloautomatickou zbraň. Kromě optických mířidel na ni jdou přidělat i mířidla s nočním viděním.

Čeští speciálové mají ve výzbroji antimateriálovou pušku CheyTac. Je přesná na vzdálenost přes 2 kilometry a má na kontě světový rekord

V noci je dosah zbraně 600 metrů, za dne pak přesně 3násobný, 1 800 metrů – proti statickému cíli je ale někdy udáváno až 2 500 metrů. S protipancéřovou municí by měla být puška OSV-96 Vzlomščik schopna prostřelit pancíř o síle 20 milimetrů, což ji činí účinnou proti mnoha typům obrněných vozidel, a to včetně těch používaných v ukrajinském konfliktu.

Výkonově je podle odborníků srovnatelná s americkou zbraní Barret M82, některé ruské zdroje dokonce tvrdí, že je o něco přesnější. Naopak ale nestačí na ukrajinské monstrum Snipex Alligator, které dokáže s projektilem s ocelovým jádrem prorazit pancíř silný 30 milimetrů (s wolframovým je pak dokonce silnější), ale dobře slouží i k „lovu“ pěšáků.

Antimateriálová puška OSV-96

Jak hodnotíte OSV-96 proti jiným puškám?

Zdroj: RussianArms
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články