Rusové mohou pocítit následky ukrajinské balistické rakety Grim-2, hrůzu by mohla zasévat až v Moskvě bez omezení Západu

Ukrajina potřebuje možnost zasahovat cíle hluboko v ruském vnitrozemí, k čemuž by jí měla pomoci domácí balistická raketa, na níž pracuje už řadu let.

Balistická raketa Grim-2 i Zdroj fotografie: Uživatel Poutník z Prázdnoty / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruská armáda si může být i přes některé útoky víceméně jistá, že jsou její vojenské základny, sklady i další zázemí na území samotného Ruska poměrně v bezpečí. Ukrajina má totiž jenom velmi omezené možnosti je zasahovat, a když, tak pomocí dronů s nepříliš velikou bojovou hlavicí. Má sice i řízené střely jako Storm Shadow nebo balistické rakety M140 ATACMS, ale ty dostala s podmínkou, že je proti cílům na území Ruska nepoužije. Takže jedinou možností, kterou má, je úspěšné dokončení vlastní taktické balistické rakety Grim-2.

Na Grim-2 zpočátku spolupracovalo Rusko

Taktickou balistickou raketu vyvíjí Ukrajina již několik let – cílem bylo nahradit staré sovětské Točka-U s max. dosahem 185 km a přesností na 70 metrů. Zároveň se ale mělo jednat o protiváhu ruského 9K720 Iskander, případně zbraň určenou k exportu. Její vývoj začal již někdy kolem roku 2006, a to dokonce ve spolupráci s Ruskem, ale nebylo na něj dostatek peněz. Po roce 2014 pak spolupráce s Ruskem přestala (anexe Krymu), načež dostal vývoj vyšší prioritu, a v roce 2018 byla zbraň poprvé představena, ačkoliv šlo stále o prototyp.

Raketový motor pohánějící Grim-2 iZdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
Raketový motor pohánějící Grim-2

Na tom Ukrajinci stále pracují, a kromě Grim-2 je někdy známý i jako Hrim-2 nebo Sapsan. Portál Defence-Blog citoval náčelníka Hlavního ředitelství raketových sil a dělostřelectva a bezpilotních systémů, podle něhož zbraň existuje, je vylepšována a Rusové pocítí její dopad, ale Ukrajinci si chtějí zachovat nějaké tajemství. Pokud by se Grim-2 dostal do sériové výroby, mohla by ho Ukrajina bez problému použít na cíle v Rusku, neboť by na něj neplatila omezení jako pro zbraně od spojenců. Logickým cílem by pak byly sklady, základny a další vojenská infrastruktura.

Dolet Grim-2 může být až 500 km

O samotném systému Grim-2 jsou jenom velmi omezené informace. Ví se ale, že Ukrajina původně počítala s doletem 300 kilometrů a potenciálem 500 kilometrů – a pokud platí druhá hodnota, znamenalo by to, že by se mohla v dosahu střel ocitnout i Moskva a další významná ruská města a vojenské základny. Portál ArmyRecognition uvádí, že je raketa Grim-2 navržena k nesení bojové hlavice o hmotnosti 480 kilogramů, ale lze do ní umístit třeba i kazetovou hlavici se submunicí, která je schopna se rozptýlit na ploše až 3 hektarů (30 000 m čtverečních).

Ruská korveta třídy Karakurt

Ruská korveta Askold rozervaná na kusy na samém konci Krymu: zničily ji velice silné střely Storm Shadow, pro Rusko je to i vzkaz

Střela i spolu s odpalovacím kontejnerem má mít délku 7,2 metrů a vážit zhruba 3,5 tuny. Základní navigační systém má být inerciální, ale může být doplněn také radarovým, optoelektronickým, a nejspíše i GPS. Nakolik je raketa přesná, je v tuto chvíli další neznámý údaj. Systém je umístěn na nákladním vozidle 10×10, což mu dává relativně vysokou mobilitu, a na jednom vozidle jsou podle dostupných fotografií 2 kontejnery s raketou.

Ukrajinská balistická raketa Grim-2

Co by mohlo větší nasazení raket Grim-2 znamenat pro Rusko?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články