Poslední z rodiny českých útočných pušek BREN 2 PPS zlikviduje cíl až na 800 metrů, v AČR nahradila staré sovětské SVD Dragunov

Puška pro Přesné Střelce (PPS) je poslední z kolekce útočných pušek BREN 2, a opět světu ukazuje, jak je český zbrojařský průmysl vyspělý.

ČZ 805 BREN 2 PPS i Zdroj fotografie: AČR
                   

Že patří segment českého puškařství k nejlepším na světě, není žádnou novinkou, ale i přesto dokáží některé produkty svou kvalitou často vyrazit dech armádě i odborníkům. Třeba nejnovější zbraň z rodiny pušek BREN 2 je nevídaně povedená; BREN 2 PPS (Puška pro Přesné Střelce) je vysoce kvalitní zbraň pro přesnou střelbu na střední vzdálenosti, která dokáže v mnoha situacích nahradit odstřelovače. Za výsledky vděčí vícero faktorům.

Sice pořád BREN 2, ale se spoustou změn

První útočné pušky BREN 2 začala Armáda ČR přebírat již v roce 2016, a v roce 2020 pak Česká zbrojovka v Uherském Brodě získala také zakázku na Pušku pro Přesné Střelce (PPS). Nejdůležitějším rozdílem je, že namísto nábojů 5,56×45 mm NATO, které užívá „obyčejný“ BREN, je PPS kalibrována na mnohem výkonnější ráži 7,62×51 mm NATO. Ta jí dovoluje vést palbu na daleko větší vzdálenost a s mnohem vyšší přesností, uvádí AČR.

ČZ 805 BREN 2 iZdroj fotografie: Česká zbrojovka Uherský Brod
ČZ 805 BREN 2

Oproti standardnímu BRENU 2, z něhož vychází, má PPS několik konstrukčních změn. Pro odlehčení je puška vyrobena z lehké hliníkové slitiny, zatímco na délku měří 1 005 mm – s vysunutou opěrkou 1 075 mm, ale tu lze kdykoliv sklopit, a její hmotnost je 4,6 kilogramu. Závěr je potom uzamčený rotací závorníku a poháněný plyny z hlavně pomocí pístu. Tak jako standardní BREN 2, tak i PPS má ovládací prvky umístěné na obou stranách, a nakonec lze dle přání střelce i napínací rukojeť přestavit na levou nebo pravou stranu.

Využití tam, kde útočná puška nedosáhne

S BREN 2 PPS lze vést palbu pouze jednotlivými ranami, a vedle mechanických mířidel s možností nastavení na 100 až 600 metrů je PPS vybavena puškohledem ATACR 1-8x24F1 s osminásobným zvětšením, který lze doplnit noktovizorem a infračerveným osvětlovačem SPIR pro vedení noční palby. Střelec může mít po ruce zásobníky na 10 nebo 25 ran, přičemž účinný dostřel pušky je 800 metrů. Údržba a rozborka zbraně je potom prakticky stejná jako u standardního BREN 2, což je velká uživatelská výhoda a vojáci se nemusí učit nic nového.

ČZ 805 BREN 2 PPS, porovnání s SVD Dragunov iZdroj fotografie: AČR
ČZ 805 BREN 2 PPS, porovnání se sovětskou SVD Dragunov

PPS ovšem není klasická odstřelovačská puška, jejím hlavním úkolem je umožnit jednotkám vyřazovat důležité cíle ve vzdálenostech, do nichž útočné pušky nedostřelí. PPS navíc splňuje jako jedna z mála normu 2 MOA, tedy zásah kružnice o průměru 360 mm na vzdálenost 600 m, a navíc má i odolnost útočné pušky. U naší armády dosud sloužila v této roli legendární SVD Dragunov, tu ale PPS překonala jak v přesnosti, tak odolnosti. Armáda zatím koupila a převzala 350 kusů BREN 2 PPS, které získaly speciální jednotky, a o nákupu dalších uvažuje. 

Za jak povedenou považujete BREN 2 PPS?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články