Odstřelovací puška Kalašnikov Čukavin SVCh je lepší a modernější SVD Dragunov, oproti níž má hned několik výhod

Ačkoliv je Kalašnikov známý hlavně konstrukcí útočných pušek, má na svědomí mj. pušky pro odstřelovače, z nichž některé rozhodně nejsou špatné.

Puška Čukavin SVCh s tlumičem i Zdroj fotografie: Kalašnikov Group
                   

Pušky pro odstřelovače musí být (nepřekvapivě) mnohem preciznější než běžné zbraně, neboť s nimi musí být střelci schopni zasáhnout i na dlouhé vzdálenosti. Jakákoliv nepřesnost by se ovšem mohla na jejich výsledcích negativně projevit. Třeba sovětská armáda (a později ruská) používala a používá legendární SVD Dragunov, ale její konstrukce je již velmi zastaralá. Ruská armáda ji sice nechala po více než 60 letech modernizovat, jak ArmádníZpravodaj informoval, ale i přesto se může stát jejím nástupcem novější odstřelovací puška Čukavin SVCh.

Odstřelovací puška pro několik municí

Čukavin SVCh má s legendární SVD Dragunove společnou minimálně jednu část, a tou je zásobník. ModernFireArms uvádí, že může být na 10, ale také na 20 ran. Puška přitom využívá munici 7,62x54R, tedy stejnou jako SVD Dragunov, ale existují i verze pro další typy munice, která je používána v západních zemích. Efektivní dostřel zbraně má být minimálně 1 kilometr, což je oproti Dragunovu zlepšení minimálně o 200 metrů.

Puška Čukavin SVCh na výstavě iZdroj fotografie: Kalašnikov Group
Odstřelovací puška Čukavin SVCh na výstavě

Kalašnikov, což je výrobce, v prezentaci na svých stránkách uvádí, že oproti staré pušce má tento výtvor několik výhod. Jednou je mnohem nižší hmotnost, protože 4,2 kilogramů je o 1,1 kilogramu nižší než u starší zbraně, což vojáci ocení hlavně při přesunech. Je na ní přitom mnoho moderních prvků, a to včetně možnosti přidělat na lištu různé typy zaměřovačů, případně na ústí hlavně tlumič, což dokáže účinně skrýt pozici střelce.

Střelec si může pušky přizpůsobit

Design Čukavin SVCh je velmi kompaktní a se svou délkou 1 015 milimetrů je kratší než SVD Dragunov, ačkoliv existují i verze s delšími typy hlavní, což přidává zbrani na délce a hmotnosti, ale na druhou stranu to zlepšuje přesnost střelby a umožňuje zbraň používat na delší vzdálenosti. Výhodou je navíc nastavitelná pažba, což umožňuje zbraň přizpůsobit potřebám střelce, ale to už by mělo být dnes úplným standardem.

OP Falcon, česká odstřelovačská puška

Česká velkorážní odstřelovací puška OP Falcon si poradí i s 25mm pancířem, kořeny má ještě v ČSLA a je veskrze unikátní

Kalašnikov při konstrukci zbraně údajně využil zkušeností vojenských odstřelovačů a zohlednil jejich požadavky. Jak si ale povede oproti jiným, bude možné posoudit, až se v testech postaví obdobným zbraním. Použití relativně výkonného střeliva však zaručuje poměrně dobré výkony, a vzhledem ke zkušenostem koncernu s výrobou střelných zbraní lze očekávat, že se v rukou zkušeného střelce bude jednat o nebezpečný nástroj.

Představení pušky Čukavin SVCh

Jak hodnotíte ruskou odstřelovací pušku Čukavin SVCh?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články