Chloubu českého zbrojního průmyslu CZ 75 nahradily dvě pistole, které se prosadily i v USA

Český, potažmo československý, zbrojní průmysl má velmi dlouhou a úspěšnou tradici. Po vyklizení pozic v devadesátých letech se opět prosazuje.

i Zdroj fotografie: flickr
                   

Česká zbrojařská výroba patří po zásluze mezi světovou špičku, ať už jde o zbraně pro služební nebo civilní účely. Některé typy jsou známy doslova všude. Mezi tyto „celebrity“ patří například pistole CZ 75, která byla vyvinuta v 70. letech minulého století jako samonabíjecí a pokud šlo o export, bylo možno se s těmito pistolemi setkat například v Sovětském svazu, Spojených státech amerických, Izraeli a také v některých zemích Jižní Ameriky.

Odolné a spolehlivé automatické pistole na výběr

Pokud jde o aktuální výrobu, neprobíhá již jen v České republice, ale také v americkém Kansas City. Cílem této výrobní strategie je zejména posílit postavení českých palných zbraní na trhu ve Spojených státech amerických. V rámci široké škály zbraní vyráběných v České republice se od roku 2013 pozornost soustředila na výrobu a nabídku na světovém trhu dvou blízkých typů služebních automatických pistolí s označením CZ P-07 a CZ P-09.

iZdroj fotografie: flickr

Při vývoji těchto zbraní byly využity nejen vlastní zkušenosti, ale také zkušenosti příslušníků ozbrojených složek z celého světa, kteří nejlépe vědí, co by měly ideální příruční zbraně umět a jaké jsou nejčastější jejich nedostatky. Pokud jde o rozdíly mezi oběma typy pistolí, lehčí CZ P-07 je určena spíše pro využití bezpečnostními sbory, zatímco její robustnější „sestra“ má spíše armádní a bojové využití.  Samonabíjecí CZ P-07 ráže 9 mm Lugger (9×19, či 380 AUTO) se stala i v zahraničí mimořádně populární zbraní, která skvělé vlastnosti spoušťového mechanismu OMEGA kombinuje s malými rozměry a nízkou hmotností při zachování velké palebné kapacity. Výsledkem je ideální krátká palná zbraň vhodná i pro skryté nošení. Její celkové rozměry dosahují 137 x 37 x 185 mm, tj. patří do kategorie ručních zbraní „compact“, bezzávitová hlaveň má délku 95 mm a hmotnost s prázdným zásobníkem kompletní zbraně je jen 780 gramů! Materiál rámu zbraně je z kompozitu – polymeru se skelnými vlákny a zajišťuje tak rozměrovou stabilitu a odolnost vůči pádu. Kapacita zásobníku činí podle typu 15 a 17 nábojů. Při souběžném umístění jednoho náboje do hlavně činí maximální kapacita 18 nábojů. Pistole má vyměnitelné hřbety rukojeti, které existují ve 3 velikostech – S, M, L , což umožňuje přizpůsobit zbraň ergonomii a potřebám každého konkrétního uživatele. Byly odstraněny ostré hrany, čímž se celá zbraň zaoblila a uživatel to cítí jako zvýšení komfortu při zacházení s ní. Zbraň je velice přesná a nastřeluje se na vzdálenost 25 metrů.

Samonabíjecí pistole CZ P-09 je služební poloautomatická pistole s rámem z polymeru s kapacitou 19+1 ran v ráži 9×19 mm a 15+1 ran v ráži .40 S&W. Přelomový služební model CZ P-09 vznikl na základě dlouhodobé spolupráce s mnoha příslušníky ozbrojených složek z celého světa. Důraz byl kladen na maximální spolehlivost a přesnost, zvláštní pozornost byla při vývoji věnována také střeleckému komfortu a ergonomii zbraně. CZ P-09 úspěšně prošla mnoha testy ve velmi náročných podmínkách a prostředích, přičemž tyto testy dalece přesahovaly běžné vojenské a služební standardy. Rám zbraně je opět vyroben z polymeru zpevněného skelnými vlákny, a také nová povrchová úprava závěru, hlavně a dalších drobných dílů výrazně zlepšuje odolnost zbraně proti jakémukoliv mechanickému poškození. Vysoká je také korozivní odolnost zbraně. Manipulace se zbraní v krizových okamžicích i střelba s ní je velmi intuitivní. Byl minimalizován zpětný ráz, zbraň se sama vrací na záměrnou i při rychlejší střelbě a je dobře ovladatelná. V oblasti ergonomie došlo k celkovému zaoblení, odstranění ostrých hran a přidání předních natahovacích drážek. Vyvinut byl také nový tvar kohoutu a spouště pro lepší komfort při střelbě a manipulaci. Také zde jsou součástí celého kompletu zbraně při dodání tři vyměnitelné hřbety rukojeti (vel. S, M, L) umožňující přizpůsobit zbraň potřebám střelce. Pistole disponuje výjimečnou kapacitou 19+1 ran v ráži 9×19, či 15+1 ran v ráži .40 S&W. Standardizovaná jsou také nová ocelová mířidla s třemi luminiscenčními body s dlouhým dosvitem. Rozměry zbraně jsou 205 x 37 x 147 mm, délka hlavně, která má v tomto případě vývrt třídy Luger (stoupání 9,8´´) je 115 mm, celková hmotnost při prázdném zásobníku činí jen 840 gramů.

 Oba typy byly vyvinuty především pro služební účely, tedy pro použití příslušníky AČR a PČR. Shrnuto a podepsáno, obě zbraně splňují zvýšené nároky na jejich naprostou spolehlivost bez ohledu na podmínky, v nichž budou použity. Nové materiály zajištují jejich zvýšenou ochranu proti necitlivému zacházení, mechanickému poškození i korozi. Mezi jejich přednosti patří přesnost střelby, ergonomie, intuitivní používání, nastavitelná kapacita zásobníku a uživatelské pohodlí.

Jaká česká zbraň je podobně úspěšná?

Zdroj: Fandom
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky