Chloubu českého zbrojního průmyslu CZ 75 nahradily dvě pistole, které se prosadily i v USA

Český, potažmo československý, zbrojní průmysl má velmi dlouhou a úspěšnou tradici. Po vyklizení pozic v devadesátých letech se opět prosazuje.

i Zdroj fotografie: flickr
                   

Česká zbrojařská výroba patří po zásluze mezi světovou špičku, ať už jde o zbraně pro služební nebo civilní účely. Některé typy jsou známy doslova všude. Mezi tyto „celebrity“ patří například pistole CZ 75, která byla vyvinuta v 70. letech minulého století jako samonabíjecí a pokud šlo o export, bylo možno se s těmito pistolemi setkat například v Sovětském svazu, Spojených státech amerických, Izraeli a také v některých zemích Jižní Ameriky.

Odolné a spolehlivé automatické pistole na výběr

Pokud jde o aktuální výrobu, neprobíhá již jen v České republice, ale také v americkém Kansas City. Cílem této výrobní strategie je zejména posílit postavení českých palných zbraní na trhu ve Spojených státech amerických. V rámci široké škály zbraní vyráběných v České republice se od roku 2013 pozornost soustředila na výrobu a nabídku na světovém trhu dvou blízkých typů služebních automatických pistolí s označením CZ P-07 a CZ P-09.

iZdroj fotografie: flickr

Při vývoji těchto zbraní byly využity nejen vlastní zkušenosti, ale také zkušenosti příslušníků ozbrojených složek z celého světa, kteří nejlépe vědí, co by měly ideální příruční zbraně umět a jaké jsou nejčastější jejich nedostatky. Pokud jde o rozdíly mezi oběma typy pistolí, lehčí CZ P-07 je určena spíše pro využití bezpečnostními sbory, zatímco její robustnější „sestra“ má spíše armádní a bojové využití.  Samonabíjecí CZ P-07 ráže 9 mm Lugger (9×19, či 380 AUTO) se stala i v zahraničí mimořádně populární zbraní, která skvělé vlastnosti spoušťového mechanismu OMEGA kombinuje s malými rozměry a nízkou hmotností při zachování velké palebné kapacity. Výsledkem je ideální krátká palná zbraň vhodná i pro skryté nošení. Její celkové rozměry dosahují 137 x 37 x 185 mm, tj. patří do kategorie ručních zbraní „compact“, bezzávitová hlaveň má délku 95 mm a hmotnost s prázdným zásobníkem kompletní zbraně je jen 780 gramů! Materiál rámu zbraně je z kompozitu – polymeru se skelnými vlákny a zajišťuje tak rozměrovou stabilitu a odolnost vůči pádu. Kapacita zásobníku činí podle typu 15 a 17 nábojů. Při souběžném umístění jednoho náboje do hlavně činí maximální kapacita 18 nábojů. Pistole má vyměnitelné hřbety rukojeti, které existují ve 3 velikostech – S, M, L , což umožňuje přizpůsobit zbraň ergonomii a potřebám každého konkrétního uživatele. Byly odstraněny ostré hrany, čímž se celá zbraň zaoblila a uživatel to cítí jako zvýšení komfortu při zacházení s ní. Zbraň je velice přesná a nastřeluje se na vzdálenost 25 metrů.

Samonabíjecí pistole CZ P-09 je služební poloautomatická pistole s rámem z polymeru s kapacitou 19+1 ran v ráži 9×19 mm a 15+1 ran v ráži .40 S&W. Přelomový služební model CZ P-09 vznikl na základě dlouhodobé spolupráce s mnoha příslušníky ozbrojených složek z celého světa. Důraz byl kladen na maximální spolehlivost a přesnost, zvláštní pozornost byla při vývoji věnována také střeleckému komfortu a ergonomii zbraně. CZ P-09 úspěšně prošla mnoha testy ve velmi náročných podmínkách a prostředích, přičemž tyto testy dalece přesahovaly běžné vojenské a služební standardy. Rám zbraně je opět vyroben z polymeru zpevněného skelnými vlákny, a také nová povrchová úprava závěru, hlavně a dalších drobných dílů výrazně zlepšuje odolnost zbraně proti jakémukoliv mechanickému poškození. Vysoká je také korozivní odolnost zbraně. Manipulace se zbraní v krizových okamžicích i střelba s ní je velmi intuitivní. Byl minimalizován zpětný ráz, zbraň se sama vrací na záměrnou i při rychlejší střelbě a je dobře ovladatelná. V oblasti ergonomie došlo k celkovému zaoblení, odstranění ostrých hran a přidání předních natahovacích drážek. Vyvinut byl také nový tvar kohoutu a spouště pro lepší komfort při střelbě a manipulaci. Také zde jsou součástí celého kompletu zbraně při dodání tři vyměnitelné hřbety rukojeti (vel. S, M, L) umožňující přizpůsobit zbraň potřebám střelce. Pistole disponuje výjimečnou kapacitou 19+1 ran v ráži 9×19, či 15+1 ran v ráži .40 S&W. Standardizovaná jsou také nová ocelová mířidla s třemi luminiscenčními body s dlouhým dosvitem. Rozměry zbraně jsou 205 x 37 x 147 mm, délka hlavně, která má v tomto případě vývrt třídy Luger (stoupání 9,8´´) je 115 mm, celková hmotnost při prázdném zásobníku činí jen 840 gramů.

 Oba typy byly vyvinuty především pro služební účely, tedy pro použití příslušníky AČR a PČR. Shrnuto a podepsáno, obě zbraně splňují zvýšené nároky na jejich naprostou spolehlivost bez ohledu na podmínky, v nichž budou použity. Nové materiály zajištují jejich zvýšenou ochranu proti necitlivému zacházení, mechanickému poškození i korozi. Mezi jejich přednosti patří přesnost střelby, ergonomie, intuitivní používání, nastavitelná kapacita zásobníku a uživatelské pohodlí.

Jaká česká zbraň je podobně úspěšná?

Zdroj: Fandom
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články