Video: nadšenec k sobě spojil dva samopaly American 180 s bubnovým zásobníkem, „duo“ vychrlí 500 ran během 10 sekund

Samopaly jako American 180 mají už v základu vysokou kadenci střelby, když ale navíc dojde k jejich spojení, vznikne velmi zajímavá rychlopalná „dvojka“.

Dva spojené samopaly American 180 i Zdroj fotografie: Russ Breeden
                   

Zbraně jako samopaly jsou mj. známé tím, že dokáží vystřelovat projektily velmi rychle za sebou, a není úplně výjimkou, že se to snaží někteří nadšenci ještě vylepšit (i když v praxi je použitelných jen málo nápadů). Jeden z takových pokusů ukazuje i video pod článkem, kdy k sobě střelec připevnil dvojici amerických samopalů American 180, přičemž měl každý z nich velký bubnový zásobník. Všechny náboje zvládlo toto „duo“ bez obtíží vystřelit v jedné dávce.

Samopalů bylo vyrobeno poměrně málo

American 180 je zbraň z 60. let 20. století; nejprve se objevila jako Casull 290 se schránkovým zásobníkem typickým pro většinu podobných zbraní, ale později byla předělána na zásobník talířový umístěný v horní části. Myšlenkou bylo vyrobit zbraň s vysokou kadencí a objemným zásobníkem. Z výrobních linek ale sjelo asi jenom 10 tisíc kusů, a to většinou pro civilní trh, ačkoliv se objevily například ve výzbroji vězeňské stráže ve státě Utah.

Samotný samopal American 180 je zbraň o hmotnosti 2,6 kilogramů, se zásobníkem na 177 ran se ale dokáže jeho hmotnost vyšplhat na 4,5 kg, a s většími zásobníky pak ještě výše. Využívá střelivo .22LR, což mu zajišťuje velmi malý zpětný ráz, a ačkoliv nejde o náboje s velikou silou, dlouhá dávka dopadající do jednoho místa dokáže nakonec narušit i neprůstřelnou vestu.

500 ran za zhruba 10 sekund

Video níže ukazuje velmi zajímavou úpravu sestávající v dvojice zmíněných samopalů, které jsou nějakým způsobem spojeny dohromady, ale přesto se chovají jako jedna dvojhlavňová zbraň. Na každou hlaveň je v tomto případě nainstalovaný zásobník obsahující 250 nábojů, a při stisknutí spouště se spustí vražedná palba z obou hlavní najednou. Trvá něco málo přes 10 sekund, ale zdá se, že jedna ze zbraní střílela o něco déle.

Jugoslávské protiletadlové dělo Zastava M55

Invence umí zázraky: stařičké jugoslávské dělo Zastava M55 dostalo průmyslové kamery a zabíjí jeden dron za druhým

Pod videem je uvedeno, že vychází kadence jedné hlavně na 1 400 ran za minutu – dvojice jich tedy musí umět vychrlit 2 800 za minutu, což je 46 ran za sekundu – pro představu to je více než 1,5 zásobníku útočné pušky Bren 2 používané českou armádou. V tomto případě má ale zbraň využívat náboje .22 Short Magnum, přičemž se standardním střelivem má být kadence jedné zbraně 1 200 ran za minutu. Je otázkou, zda má takováto úprava praktické využití, ale pravděpodobně je jejím účelem pouze zábava na střelnici.

Střelba z dvojitého samopalu American 180

K čemu je taková úprava samopalu dobrá?

Zdroj: RussBreeden
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články