Modernizovaný americký „destruktor tanků“ FGM-148 Javelin už téměř nemůže svůj cíl minout, otestovat to může i Ukrajina

NÁZOR: FGM-148 Javelin se už osvědčil v mnoha konfliktech po celém světě. Ani přes skvělé výsledky však jeho vývoj nepřestává, právě naopak.

Vojáci se systémem FGM-148 Javelin i Zdroj fotografie: Lockheed Martin
                   

Americký protitankový raketový systém FGM-148 Javelin je v oblasti protitankového arzenálu nepřekonatelným „gigantem“, a to díky svému mimořádnému výkonu, preciznosti a velké ničivé síle. Americkou armádou byl přijat do výzbroje už v roce 1996, a od té doby jde o hlavní protitankovou zbraň pěchoty ve více než dvaceti armádách po celém světě. Asi největší slávy se FGM-148 Javelin dostalo během současné ruské agrese na Ukrajině, kdy díky němu Ukrajinci dokázali ustát první nápory ruské armády, a i dnes s ní hojně ničí.

FGM-148 Javelin: královna protitankových zbraní

FGM-148 Javelin je protitankový raketový systém vyvinutý za základě objednávky americké armády společnostmi Raytheon a Lockheed Martin v roce 1989. Cílem bylo nahradit dosluhující systém M47 Dragon, přičemž armáda požadovala nový protitankový komplet s větším dosahem, zaměřovacím systémem a ničivou silou, který může nést a ovládat jediný voják. Po pěti letech vývoje spatřil světlo světa systém Javelim FGM-148 Javelin. Systém se skládá z trojice komponentů: odpalovacího zařízením, zaměřovacího zařízení a projektilu.

Celý komplet váží pouze cca 22,3 kilogramů a měří 1,17 metru. Udávaný dostřel se pohybuje od 36 do 4 000 metrů a funguje jako systém „Vystřel a zapomeň“. Operátor tedy zaměří cíl a vypálí raketu, která následně vzletí vzhůru, a na cíl dopadá seshora. Raketa se přitom k cíli naviguje sama, není tedy nutná další intervence operátora, což značně zvyšuje jeho bezpečnost. Často užívaná HEAT raketa má pak ráži 127 mm a dokáže prorazit pancíř o tloušťce více než 600 mm; ani těžké ruské tanky ale tak silný pancíř na horní části nemají.

Nové zaměřovací zařízení neumožní cíl minout

V nedávné době otestovala americká armáda modernizované zaměřovací zařízení FGM-148 Javelin. Je zhruba o 2 kilogramy lehčí než současné, má podstatně větší dosah detekce cílů i lepší ergonomii, a byl zrychlen palebný systém i systém kompletace zařízení. Vycvičený voják tak může připravit zbraň ke střelbě do 20 sekund. Operátoři si ale nejvíce pochvalují nové detekční obrazovky, které umožňují sledovat a zamířit cíl v podstatě ve Full HD. S novými modifikacemi je tedy nepravděpodobné, aby zaměřený cíl svému osudu unikl.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M

Nejlepší ruský tank T-90M očima ruské propagandy na povzbuzení morálky: „Pohodlný, silný a pancíř vydrží i 2 americké střely Javelin“

Novinku už možná brzy otestují i ukrajinští vojáci, dle neoficiálních informací jim totiž bude zaslána, ale zatím probíhá diskuze. Cílem je pochopitelně vyzkoušet zařízení v ostrých bojových podmínkách, Američané se však obávají, že by mohlo padnout do nesprávných (ruských) rukou. V této souvislosti můžeme připomenout, že ruská armáda mj. posílá ukořistěné západní zbraně do Íránu výměnou za drony a vojenský materiál. Írán pak západní zbraně intenzivně zkoumá a snaží se je kopírovat, případně vyvíjet vlastní obranné mechanismy.

Jak hodnotíte FGM-148 Javelin, a měla by Ukrajina obdržet jeho modernizovanou verzi?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články