Javelin: Efektivní protitankový samonaváděcí systém pro pěchotu

Firma Lockheed Martin vyvinula tento zbrojní systém, který se v překladu jmenuje „Oštěp“ ve spolupráci se společností Raytheon už v roce 1994 jako náhradu za dřívější protitankové pěchotní zbraně, které disponovaly jen poloautomatickou naváděcí soustavou.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Do výzbroje ozbrojených sil, konkrétně americké pěchoty, se Javelin poprvé dostal v roce 1996. Javelin využívá rakety typu fire-and-forget („vystřel a zapomeň“), střelec tedy nemusí již odpálené raketě věnovat pozornost a cíl dokonce ani nemusí být v jeho zorném poli. Kromě tanků je Javelin úspěšně využívaný také proti vrtulníkům. Základní charakteristiky Javelinu jsou:

  • Typ navádění: infračervené nebo tepelné
  • Váha rakety: 11,8 kg
  • Váha odpalovače: 6,4 kg
  • Dolet rakety: 2 500 m
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Za produktem stojí firma Lockheed Martin

Designové řešení

Systém se skládá z odpalovače a samonaváděcí rakety. Odpalovač je vybavený pasivním zaměřovačem cíle a kontrolní jednotkou s integrovaným nočním viděním a termovizí. Javelin by měli ovládat dva vojáci, jeden má na starosti střelbu a druhý dobíjení raket. Při vývoji se zbrojní inženýři zaměřili zejména na fázi odpalování, která by mohla být pro vojáky vzhledem k váze rakety i odpalovače nebezpečná. Podařilo se jim přijít se „soft-launch“ systémem, díky kterému lze Javelin dokonce bezpečně používat i v případě, že se střelec nachází v budově či bunkru.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Složení ze dvou částí
Výzbroj
MBDA Enforcer: pěchotní raketový systém z Francie
28. srpna 2020

Nové objednávky

Že je Javelin i více než pětadvacet let po uvedení na trh špičkové zařízení, potvrzuje i letošní nová objednávka armády Spojených států. Ta se na jaře rozhodla investovat do systému více než 75 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun). Nové Javeliny bude americká armáda odebírat po dobu tří let a měly by postupně nahradit dosluhující systém M47 Dragon, který není samonaváděcí. Kromě Spojených států eviduje Lockheed Martin i další nové zájemce. Česká republika již Javeliny ve výzbroji má a podle dostupných informací nové dokupovat nebude.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Přírodní prostředky, které odstraní hlen při infekci: Kurkuma, zázvor nebo také horká pára
adbz.cz
adbz.cz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“